Rok obfitego kwitnienia drzew owocowych

zawiazki 01 06W tym roku w całym kraju roku wyjątkowo silnie kwitły drzewa wszystkich gatunków drzew owocowych. Szczególnie silnie kwitły śliwy, wisnie i czereśnie. W okresie kwitnienia tych gatunków drzew była niesprzyjająca pogoda do zawiązania owoców. Chłodnie dnie i noce, miejscami z przymrozkami. Częste były chłodne deszcze. Może to mieć bardzo ujemny wpływ na zawiązanie i późniejszy wzrost owoców.

Także jabłonie kwitły silnie lub bardzo silnie w zależności od odmiany. W wielu sadach słabiej kwitły drzewa odmian Ligol, Gloster i Jonagold, które w ubiegłym roku obficie owocowały. Pogoda jest korzystniejsza niż w okresie kwitnienia drzew pestkowych. Jest cieplej, tylko miejscami wystąpiły przymrozki, jak na razie bez większych szkód. Jeśli w najbliższych dniach pogoda będzie podobna, można się spodziewać dobrego zawiązania owoców. Trzeba jednak mocno podkreślić, że obfite kwitnienie wcale nie oznacza obfite owocowanie drzew. Na pierwszą wstępną prognozę zbiorów jabłek trzeba poczekać do końca czerwca, po tzw. opadzie świętojańskim. Moim zdaniem na obfite kwitnienie drzew zasadniczy wpływ miała ciepła i słoneczna pogoda od lata do późnej jesieni w ubiegłym rok. Sprzyjała, zawiązani i dobremu wykształceniu się licznych pąków kwiatowych. Potwierdziła się opinia o corocznym kwitnieniu i owocowaniu drzew jabłoni na podkładce M 9.

Dobre kwitnienie jabłoni bez większych przymrozków było w połdniowym Tyrolu (z silnym zawiązaniem owoców) oraz w Niemczech, Holandii, Białorusi i Ukrainie. W Serbii bardzo obficie kwitły drzewa wiśni z dobrym zawiązaniem owoców.
Z powodu niskich temperatur i obfitych opadów śniegu mocno zniszczone zostały sady i winnice w Styrii i Karyntii (Austria) oraz w części Slowenii.

Prof. dr hab. Eberhard Makosz

Powiązane artykuły

X