Gdzie jest najbardziej sucho?

susza1W czasie „od 1 kwietnia do 31 maja 2016 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski” - podał prof. dr hab. Andrzej Doroszewski (IUNG-PIB w Puławach).
Najbardziej dotknięte są uprawy zbóż jarych, krzewów owocowych i truskawek, zwłaszcza na glebach lekkich (piaszczystych z domieszką elementów pylastych i gliny).
Najtrudniejsza sytuacja jest w uprawach krzewów owocowych w sześciu województwach (56 gmin, 2,26% w skali kraju, i 0,07% gruntów ornych): kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, pomorskie, mazowieckie, lubuskie, zachodniopomorskie.
Susza na plantacjach truskawek dokucza najbardziej rolnikom w trzech województwach, w 15 gminach Polski (0,61% gmin kraju): kujawsko-pomorskim, mazowieckim i lubuskim.

Monitoring suszy rolniczej prowadzony jest na podstawie bieżącej oceny niedoboru wody w okresie wegetacyjnym mierzonego Klimatycznym Bilansem Wodnym (KBW). Największe niedobory występowały na terenie części Pojezierza Wielkopolskiego, Mazowsza, na Kujawach, Kaszubach, Żuławach Wiślanych, Ziemi Lubuskiej, Nizinie Szczecińskiej oraz Równinie Wałeckiej, wynosiły one od -120 do -149 mm. Najwyższe wartości KBW (zbliżone do zera), i tym samym najlepszą sytuację, odnotowano w południowej Polsce.

Tegoroczny maj i kwiecień można uznać za ciepłe w przeważającej części Polski, ilość opadów była bardzo zróżnicowana w obu wiosennych miesiącach w zależności od regionu.

„W zachodniej części Nizin Środkowopolskich notowano duży deficyt wody, który może spowodować znaczne obniżenie plonów. (…) Stwierdzono duże straty z powodu niskiej temperatury powietrza w uprawie truskawek” - podaje IUNG-PIB. Dalszy brak opadów zapewne pogorszy i tak już trudną lokalnie sytuację. Opracowanie IUNG podaje, że strata plonów sięga obecnie 20% w najbardziej zagrożonych gminach.

Powiązane artykuły

X