Rodzinna produkcja jabłek w Ostrowcu

Papiernik sadTomasz Papiernik wraz z ojcem Jerzym i bratem Piotrem prowadzą duże dobrze rozwijające się gospodarstwo sadownicze w Ostrowcu w gminie Rybno.
Początek upraw sadowniczych w gospodarstwie sięga lat 70 ubiegłego wieku gdy Papiernikowi gospodarowali na areale kilkunastu hektarów ziemi. Dzisiaj uprawiają owoce na 35 hektarach ziemi. Największy areał zajmują w gospodarstwie Papierników obecnie jabłonie - 15 hektarów, w tym kilkanaście odmian jabłek deserowych ( Idared, Szampion, Jonagored, Gloster, Eliza, Ligol, Alwa, Rajka) i 9 ha czarnej porzeczki. 1,5 ha wiśni i 3 hektary śliwki uzupełniają ofertę gospodarstwa.

W sadach Papierników uprawia się także odmiany wczesne jabłek - Free Redstar, Pinova, Ariwa i Topaz stanowią razem 2 ha sadu.
- Po to by zwiększyć liczbę i wielkość owoców przerzedzam zawiązki owocowe drzewek odmiany Topaz - mówi Tomasz Papiernik. - Zabieg ten wykonuję w trzeciej dekadzie czerwca, i wtedy usuwam same zawiązki, zrywając je bez szypułek. Rozwijać się dalej powinny tylko największe zawiązki, najlepiej środkowe, powstałe z tzw. kwiatów królewskich. Ważne by po przerwaniu odległości między nimi wynosiły ok. 15 cm.

Ciekawą odmianą uprawianą w gospodarstwie w Ostrowcu jest Jester, której drzewa tej rosną średnio silnie, a korona posiada dużą ilość krótkopędów.
- Drzewka odmiany Jester są odporne na parcha, mączniak oraz zarazę ogniową. Oprócz tego są wystarczająco odporne na mróz - dodaje Papiernik.
W sadach Papierników hodowane są dwie ciekawe odmiany jabłek nadające się do uprawy ekologicznej: Gemini i Smeralda. Jabłonie tych odmian dają duże soczyste owoce o czerwonawej - Gemini i jasnozielonkawej skórce Smeralda. Odmiany te również są odporna na parcha oraz w sporym stopniu zabezpieczają drzewa przed szarą pleśnią.
jablka Papiernik- Nasze komory przechowalnicze w Ostrowcu mogą pomieścić 680 ton jabłek - mówi sadownik. 20% plonów jabłek. Jabłka sprzedajemy do naszej sieci sklepów w Łodzi, Łowiczu i Strykowie natomiast 10% zbiorów wczesnych odmian jest sprzedawana na rynku hurtowym w Broniszach. Już na początku lipca zaczynamy je zbierać. Wszystko zaczyna się od porzeczek i wiśni, a od połowy sierpnia mamy żniwa jabłkowe i śliwkowe. Roczna produkcja z naszych sadów to 700 ton jabłek, 100 ton porzeczki czarnej, 20 ton wiśni i ok. 30 ton śliwki.

Papiernikowie uprawiają również śliwy zarówno wcześniejszych jak i późniejszych odmian.
- Obok odmian Herman i Cacanska Rana uprawiane są odmiany późne Prezydent, Haganta i najpóźniejsza odmiana Presenta, która jeśli jest zdrowa, to zbiory trwają nawet do połowy października, a jeśli nie ma przymrozków, to wówczas dojrzałe owoce można pozostawić na drzewie do końca października - mówi Tomasz Papiernik. Drzewa tej odmiany są wytrzymałe na mróz i mało podatne na szarkę oraz inne choroby bakteryjne i grzybowe.
Gospodarstwo w Ostrowcu posiada także areał około 0,5 ha czarnej porzeczki odmian Tisel, Ores, Ruben i Tiben.

Sady w Ostrowcu oddalone są od dużych aglomeracji miejskich co sprawia że owoce są uprawiane na terenach praktycznie ekologicznie czystych. Przekłada się to na jakość i smak jabłek, czego potwierdzeniem są liczne nagrody, wyróżnienia i medale zdobywane od wielu lat na najważniejszych wystawach i targach w kraju. Gospodarstwo ściśle współpracuje z ISIK w Skierniewicach i firmą Bayer CropScience. Od kilkunastu lat posiada Certyfikat Integrowanej Produkcji. W 2015 gospodarstwo Papierników otrzymało Markę Regionalną „Łowickie”, które jest kolejnym wyróżnieniem. Wcześniej rodzina z Ostrowca została doceniona m.in. otrzymując odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawana przez prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.

Powiązane artykuły

X