W dniach 1 – 2 lutego 2017 roku w Warszawie odbyły się XIII MIĘDZYNARODOWE TARGI AGROTECHNIKI SADOWNICZEJ – FruitPRO. Organizatorem wydarzenia była firma BASF, partnerem natomiast Katedra Sadownictwa SGGW.

Otwarcia targów dokonał Rektor SGGW, prof. dr hab. Wiesław Bielawski. – Jak każdego roku, również tegoroczna edycja zgromadziła liczne grono przedstawicieli polskiego sadownictwa oraz firm związanych z produkcją owoców, by móc wymieniać się doświadczeniami oraz inspirować do działań na rzecz nowoczesnego sadownictwa – rozpoczął Pan Bielawski. Profesor podkreślił, iż jest to niezmiernie ważne w sytuacji, w której znalazły się polskie jabłka i dodał także, że przy zbiorach oscylujących wokół 4 mln ton bardzo istotnym było, aby poszukiwać rozwiązań mających na celu odnalezienia nowych rynków zbytu. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom nasze jabłka trafiają do odbiorów w Afryce i Azji. Aby jednak były one tam konkurencyjne, musimy podnieść ich jakość. – Mimo problemów związanych z embargiem środowisko sadownicze nadal dokłada wszelkich starań, aby utrzymać swoją wysoką pozycję na rynku producentów na świecie – zaznaczał.

Głos zabrał również Dariusz Wrona, prof. nadzw. SGGW, Kierownik Zakładu Sadownictwa i współorganizator targów, który witając zgromadzonych podkreślał, że tak liczne grono świadczy o dużej popularności tego wydarzenia. – Spotykamy się już po raz trzynasty. Państwa obecność na tych targach świadczy o tym, że organizacja tego typu imprezy była dobrym pomysłem i w dalszym ciągu cieszy się dużym zainteresowaniem – rozpoczął. Profesor Wrona podkreślił w swojej wypowiedzi dydaktyczny charakter wydarzenia, mówiąc o możliwości zapoznania się z wystawą nowoczesnych maszyn, technologiami do uprawy roślin sadowniczych oraz szansie na wysłuchanie wykładów wygłoszonych przez wybitnych naukowców oraz doradców zarówno z kraju jak i zagranicy. – Będzie to dobry moment do spotkań z producentami owoców z różnych części kraju oraz rozmów o problemach, które trapią polskich sadowników – powiedział.

Wśród bogatego programu konferencyjnego znalazły się interesujace tematy, m.in.: „Sytuacja na rynku jabłek po roku 2016” – poseł Mirosław Maliszewski, prezes ZSRP; „Perspektywiczne odmiany jabłek do obrotu międzynarodowego” – dr Helwig Schwartau, AMI Hamburg; „Prowadzenie nowoczesnego sadu gruszowego” – Jos de Wit, Fruitconsult; „Metody skutecznego ograniczania mączniaka jabłoni” – dr Sylwester Masny, IO Skierniewice; „Czerwonoowocowe odmiany jabłek – jak uzyskać ich najlepszą jakość?” Jos de Wit, Fruitconsult, Holandia. Odbyła się również debata pt.: „Szanse wzrostu eksportu polskich jabłek – jakim wyzwaniom należy sprostać?”, w której wzięli udział: Przewoniczący Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski, dr Zbigniew Niesiobędzki (Polsko-Chińska Rada Biznesu), Marek Marzec (EwaBis) oraz Waldemar Żółcik (Unia Owocowa, Activ). Debatę poprowadził prof. dr hab. Kazimierz Tomala (SGGW Warszawa).

 

Ostatnie ogłoszenia

Partnerami portalu są: synthos agroactivtimac agro