Wiele chwastów – jeden środek, poznaj skuteczny sposób na oczyszczenie sadu

 

We właściwie prowadzonym sadzie niezbędna jest racjonalna regulacja zachwaszczenia. Skuteczność zabiegów odchwaszczających w sadzie zależy od kilku czynników. Oprócz intensywności działań podejmowanych przez sadownika, bardzo ważna jest ocena, z jakim zagrożeniem ze strony chwastów mamy do czynienia. Jeśli są to chwasty jednoroczne, to wówczas jeden zabieg w połączeniu z niską temperaturą zimą powinien wystarczyć. Gorzej, gdy w naszym sadzie zadomowiły się na dobre uciążliwe chwasty wieloletnie: takie jak mniszek pospolity, perz, skrzyp polny, wierzbownica gruczołowata. Wówczas musimy walczyć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Ale nie jesteśmy w tej walce osamotnieni – sadowników wspiera ORKAN 350 SL, bardzo skuteczny herbicyd.

 

Zwalczanie chwastów w sadach towarowych ma znaczący wpływ na prawidłowy rozwój drzew ziarnkowych i pestkowych, a także na ich lepsze plonowanie. Szkodliwość chwastów w przypadku sadów polega na konkurowaniu w dostępie do wody, substancji pokarmowych i światła, a także
w konkurowaniu o owady zapylające. Chwasty mają jednocześnie oddziaływanie allelopatyczne, sprzyjają rozwojowi gryzoni, ale także mogą w niektórych latach zwiększać ryzyko przemarznięcia kwiatów na drzewach. Nadmierny rozwój chwastów zawsze prowadzi do osłabienia wzrostu drzew i zmniejszenia ich plonowania.

Zgodnie z zasadami integrowanej ochrony skuteczna walka z chwastami powinna być przeprowadzona przy użyciu odpowiednich metod agrotechnicznych, takich jak głęboka orka, kilkukrotna uprawa z wykorzystaniem bron typu „chwastownik” oraz poprzez racjonalne zastosowanie chemicznych środków chwastobójczych. Chwasty w sadach powinno się zwalczać od wiosny do jesieni, gdy są w fazach rozwojowych najbardziej wrażliwych na działanie herbicydu. Należy pamiętać, by nie dopuścić do zakwitania i dojrzewania nasion chwastów w sadzie! W celu zapewnienia maksymalnej skuteczności zabiegów należy właściwie dobierać herbicydy i ich dawki, dopasowane do aktualnego stanu zachwaszczenia.

Efektywną i szybką metodą walki z chwastami jest stosowanie herbicydów o działaniu układowym. Do zwalczania chwastów w sadzie polecane są herbicydy dolistne z grupy aminofosfonianów, zawierające glifosat. Są to środki o działaniu układowym, przeznaczone do zwalczania perzu, a także innych uciążliwych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych jednorocznych oraz wieloletnich. Najlepszym uzupełnieniem dla glifosatu są inne herbicydy o działaniu układowym oparte na substancji czynnej MCPA.

 

Skuteczna regulacja zachwaszczenia

Najskuteczniejsze połączenie glifosatu i MCPA w jednym herbicydzie można znaleźć w środku ORKAN 350 SL, zawierającym 260 gramów glifosatu i 90 gramów MCPA w 1 litrze środka. ORKAN 350 SL Synthos AGRO jest herbicydem w formie gotowej do użycia mieszaniny fabrycznej, bez konieczności sporządzania mikstury w zbiorniku opryskiwacza. ORKAN 350 SL jako mieszanina współdziałających ze sobą substancji aktywnych – glifosatu i MCPA – znacząco poprawia skuteczność zabiegów herbicydowych, zwiększa spektrum zwalczanych chwastów, ale też zmniejsza ryzyko powstawania odporności chwastów, co wynika z odmiennej budowy chemicznej substancji czynnych oraz różnego mechanizmu ich działania w stosunku do zwalczanych gatunków. Ponadto, skuteczna regulacja zachwaszczenia z pomocą środka ORKAN 350 SL nie osłabia wzrostu drzew oraz ich plonowania.

ORKAN 350 SL to środek chwastobójczy przeznaczony do zwalczania głęboko korzeniących się chwastów wieloletnich oraz innych chwastów jedno- i dwuliściennych w sadach drzew ziarnkowych i pestkowych. Pobierany jest przez liście, a następnie przemieszczany do korzeni i rozłogów chwastów, powodując zahamowanie ich wzrostu i rozwoju. Należy go stosować w okresie wegetacji chwastów, gdy rośliny mają 10-15 cm wysokości. Właśnie wtedy występuje odpowiednia powierzchnia liści, przez którą środek jest pobierany. Optymalna temperatura zastosowania to powyżej 10°C. Takie warunki występują zazwyczaj od połowy maja do końca października.

 

ORKAN – herbicyd od wiosny do jesieni

Pierwsze objawy działania ORKANA 350 SL są widoczne po upływie 7−14 dni od wykonania zabiegu. Całkowite zamieranie chwastów następuje po około 30 dniach. Wysoka temperatura i wilgotność powietrza oraz silne nasłonecznienie przyspieszają działanie herbicydu, który stosowany w zalecanej dawce 5 l/ha skutecznie zwalcza takie chwasty jak: chwastnica jednostronna, gwiazdnica pospolita, komosa biała, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, wiechlina roczna. W dawce 7−8 l/ha zaleca się zwalczać chwasty takie jak: bodziszek drobny, mniszek pospolity, perz właściwy, powój polny, rdest ptasi, skrzyp polny, ślaz zaniedbany, wierzbownica gruczołowata.

Stosowanie ORKANA od Synthos AGRO należy ograniczyć do tzw. „pasa herbicydowego”, czyli pod koronami drzew. Nie zaleca się stosowania herbicydu na całej powierzchni sadów. W przypadku międzyrzędzi w młodych sadach, najczęściej do 3. roku po posadzeniu, najlepszym rozwiązaniem jest ugór czy czarny ugór. Natomiast w starszych sadach jest to albo murawa, albo naturalne zadarnienie.

Istotnym elementem prawidłowego użycia herbicydu ORKAN jest odpowiednia technika wykonania zabiegu. Środek należy stosować przy użyciu specjalistycznej belki herbicydowej najczęściej obudowanej osłonami z blachy ocynkowanej. Taka belka z ruchomą, odginaną sekcją, odchyla się po najechaniu na pień drzewa i chroni przed znoszeniem kropli cieczy użytkowej na liście, pędy i niezdrewniałą korę drzew.

Pamiętaj! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje umieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

 

Powiązane artykuły

X