Na rynku pojawił się nowy regulator wzrostu i rozwoju roślin – PROMALIN

 

 

Arysta LifeScience otrzymała nowe zezwolenie MRiRW (nr R-180/2017) dla środka ochrony roślin PROMALIN, będącego regulatorem wzrostu i rozwoju roślin w formie koncentratu rozpuszczalnego w wodzie, przeznaczonym do poprawy wielkości, wyglądu owoców, w tym ograniczenia ordzawienia jabłek i zwiększenia zawiązywania owoców gruszy.

Zawiera substancje czynne: gibereliny GA4+7 (substancja z grupy laktonów) – 19 g/l (1,8%) oraz 6-benzyloadenina (substancja z grupy puryn) – 19 g/l (1,8%).

Gibereliny i cytokininy występują naturalnie w roślinach i są bardzo skutecznymi regulatorami wzrostu. Środek wpływa na znaczne zmniejszenie ordzawienia się jabłek oraz na poprawę wielkości owoców, ich wygląd i jakość. Środek zapobiega ordzawieniu się owoców poprzez zwiększenie elastyczności skórki owoców, co zapobiega jej deformacji podczas niekorzystnych warunków. Środek zastosowany na gruszy w czasie niekorzystnych warunków pogodowych podczas kwitnienia lub na rośliny uszkodzone przez przymrozki, wpływa na zwiększenie zawiązywania owoców poprzez promowanie partenokarpicznego rozwoju owoców.

W przypadku jabłoni zaleca się stosowanie dawki dla jednorazowego zastosowania preparatu w wysokości od 0,25-0,75 l/ha. Pierwszy zabieg należy wykonać w okresie pomiędzy pełnią kwitnienia a końcem opadania płatków i kontynuować w odstępach co 7-12 dni, do fazy początku opadania owoców (czerwcowe opadanie) (BBCH 65-73). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie: 4.

Dla grusz poleca się dawkę od 0,25-0,375 l/ha. W przypadku tego gatunku pierwszy zabieg wykonać trzeba na początku kwitnienia gruszy (BBCH 61-63). Drugi zabieg wykonać od fazy pełni kwitnienia do opadania płatków (BBCH 65-67), z zachowaniem minimum 2 dni odstępu pomiędzy zabiegami. W wypadku wystąpienia uszkodzeń po przymrozku, który wystąpił w czasie kwitnienia (od fazy białego pąka do fazy opadania płatków), środek zastosować w ciągu 24 godzin po wystąpieniu przymrozku i powtórzyć zabieg po wystąpieniu następnych przymrozków. Liczba zabiegów w sezonie: 2.

W uprawie jabłoni środek należy stosować stężeniu 0,025-0,5 %, a w uprawie gruszy w stężeniu 0,025 %. Zastosowanie wyższego stężenia środka niż jest zalecane może spowodować zawiązanie mniejszej liczby pąków kwiatowych w roku następnym.

 

 Źródło: Arysta LifeScience

 

Powiązane artykuły

X