Cięcie "zimowe" w październiku?

 

Jedni chwilę temu skończyli zbiory, inni zajmują się sprzedażą i porządkami, a jak się okazuje, są i tacy, co prowadzą cięcie „zimowe”. A to już wywołuje niemałe kontrowersje. Większość sadowników jest zdania, że obcięcie sadu w tym momencie skończy się dla drzew źle, szczególnie, jeśli nadejdzie sroga zima. Także literatura fachowa wskazuje, aby cięcie rozpoczynać w lutym.  O wyjaśnienia poprosiliśmy więc szefa jednej z najbardziej „wziętych” ekip w powiecie rawskim – Pana Krzysztofa Urbańskiego.

Pana Urbańskiego odwiedziliśmy kilka dni temu podczas cięcia sadu w okolicach Białej Rawskiej. 2-osobowa ekipa cięła 15-letnią kwaterę Golden Deliciousa na podkładce P14, w rozstawie 3 m x 0,60 m. Jak mówi Pan Krzysztof, sady prowadzi od 10 lat, a rocznie tnie ponad 300ha. Praca trwa praktycznie cały rok. Według naszego rozmówcy, z naturą nikt nie wygra i jeśli zima będzie mroźna, uszkodzi zarówno drzewa cięte w październiku, jak i w lutym.

Przy cięciu Pan Urbański zwraca przede wszystkim uwagę, aby gałęzie wyprowadzać poziomo. Poza tym, zbyt silnie rosnące, grube konary w  koronie, które już wielokrotnie były skracane, należy usunąć, a nie skracać. Nie dość, że ściągają one składniki pokarmowe generując nadmierny wzrost wegetatywny, to jeszcze ograniczają penetrację słońca i wybarwianie się owoców.

Usuwanie starych gałęzi poprawia również zdrowotność drzewa, co można potwierdzić obserwując kwaterę Golden Deliciousa, którą przez wiele lat prowadził Pan Krzysztof – drzewa mimo 15 lat są w doskonałej kondycji.  

Przy usuwaniu starszych gałęzi trzeba pamiętać, żeby obok rosły młode pędy owoconośne – nie możemy pozbawić się całkowicie plonu.

Pan Urbański przestrzega natomiast przed zatrudnianiem ekip niesprawdzonych i niedoświadczonych, które bardzo często nie posiadają zbyt dużej wiedzy o cięciu. Zapominają o pozostawianiu przedłużenia gałęzi, wyrzucają jednoroczne pędy, na drzewach pozostawiają zbyt dużą ilość starych gałęzi, rosnących zbyt silnie.

IMG_9707
IMG_9713
IMG_9717
IMG_9737

Komentarze  

0 #2 estefamn 2017-11-03 19:36
oczywista oczywistosc ze ciecie pilka i sekatorem w pazdzierniku i listopadzie jest be

ale ciecie mechaniczne po zbiorach za zielonym jeszcze lisciu jest cacy bo tak mowia holenderscy specjalisci

popelina
Cytować
+1 #1 Przemo 2017-11-02 03:03
Tylko dowiedziałem się że waszym regionie gdzie robicie październikowe zimowe cięcie PZU zanotowało w zeszłym roku wymarzanie drzew najwięcej gali 5 letniej w tym i inne odmiany w
Cytować

Powiązane artykuły

Jesienne cięcie korzeni

X