Sezon dla Szampiona może skończyć się szybko?

 

Jak przewidywano, coraz większa liczba sadowników śpieszy się ze sprzedażą Szampiona. Głównym powodem jest korek, ale w grę wchodzą również mikropęknięcia oraz parch przechowalniczy.

Szampion należy do odmian, które najlepiej zniosły przymrozki. Jabłek na drzewach było dużo i sadownicy mieli nadzieję, że zyski z ich sprzedaży pozwolą podratować braki w budżecie gospodarstwa, spowodowane przez straty plonu na innych odmianach. Niestety, jak dowiadujemy się w rozmowach z sadownikami, wielu z nich zmuszonych jest do szybkiej sprzedaży towaru, ponieważ gorzka plamistość mocno daje się we znaki. Są też doniesienia o mikropęknięciach na skórce owoców oraz o parchu przechowalniczym.

Pogoda w tym sezonie wybitnie nie sprzyjała dobrej jakości owoców i jak widać, ze skutkami przymrozków trzeba będzie się borykać do końca sezonu przechowalniczego.

Według specjalistów, na problemy z GPP wpłynęło przemarznięcie wiązek przewodzących oraz niewielka ilość nasion w owocach. Mikropęknięcia na Szampionie to efekt przymrozków, a parch przechowalniczy to następstwo wrześniowej, deszczowej aury.

Pierwsze objawy "korka" widać było już podczas zbiorów, także wtedy pojawiały się opinie o problematycznej zdolności tej odmiany do dłuższego przechowania. Wielu sadowników już wówczas zdecydowało się na upłynnienie tych jabłek prosto z drzewa, bądź zaraz po zbiorach, nie podejmując ryzyka ich przechowania.

Natomiast wielu spośród tych, którzy zamknęli Szampiona w komorach intensywnie pobiera próbki, by obserwować zmiany na owocach w symulowanym obrocie. Mikropęknięcia są wrotami do infekcji grzybowych, z których część następuje jeszcze na drzewie, a część już w komorach. Niedostatki zabezpieczenia fungicydami lub niezastosowanie na jabłkach 1-MCP mogą przyśpieszyć rozwój chorób w komorach. Podobnie, jak z korkiem, tak i tu trzeba stale monitorować sytuację.

Może się okazać, że tempo zmian chorobowych i fizjologicznych w komorach spowoduje, że sezon dla Szampiona skończy się bardzo szybko.

 

Powiązane artykuły

Czy Twoja gleba ma już paszport?

Czy czeka nas parchowy rok?

Po co przechowywać jabłka po gradzie?

X