Ograniczanie wzrostu drzew – zabieg na starszych jabłoniach

 

Chociaż pierwszy zabieg najbardziej popularnym preparatem ograniczającym wzrost drzew zalecany jest na fazę balona, wielu sadowników nie mogło wówczas wykonać zabiegu – przeszkadzał wiatr bądź temperatura nie była odpowiednia:

Ograniczanie wzrostu ma bardzo duże znaczenie w jabłoniach posadzonych na podkładkach półkarłowych, szczególnie tam, gdzie w przeszłości były popełnione błędy w cięciu, które skutkują dziś zbyt silnymi przyrostami oraz redukcją plonu.

Zbyt silny wzrost to wiele niepożądanych skutków: dłuższa podatność na mączniaka, parcha, zarazę ogniową albo też mszyce. Innym jego aspektem jest zacienienie rosnących owoców, przez co są one w efekcie zbyt słabo wybarwione. Mała ilość owoców spowodowana dominacją wzrostu wegetatywnego, skutkuje też wyrastaniem owoców o zbyt dużych rozmiarach, co w przypadku odmian wielkoowocowych (Ligol) jest niepożądane.

Przy stosowaniu retardantów wzrostu, chociażby najbardziej znanego środka opartego na proheksadionie wapnia, Regalisu Plus 10 WG, dawkę należy dobrać do siły wzrostu drzew, można też stosować dawki dzielone podawane w kilku zabiegach po sobie. Pozwala to na zoptymalizowanie ilości podanej substancji aktywnej oraz kosztu zabiegu. W przypadku retardantów wzrostu należy stosować duże ilości cieczy roboczej, tym większe im większe są korony drzew.

Powiązane artykuły

X