Uprawa borówki amerykańskiej cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród sadowników i nie tylko. Podkarpacie staje się znaczącym rejonem, gdzie ten owoc jest uprawiany – podają nowiny24.pl

Koszt założenia od podstaw 1 ha plantacji wynosi około 60–80 tys. zł (zakup krzewów, miejsce chłodni, ogrodzenie i zabezpieczenie przed szkodnikami oraz odpowiednie nawożenie i nawodnienie).

Owoce borówki amerykańskiej sa chętnie kupowane przez konsumentów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii, Szwajcarii, Włoszech i Krajach Skandynawskich.
Z jednego krzewu w pełni owocowania (po 6–7 latach od posadzenia), w zależności od odmiany można zebrać 3–6 kg, a 1 ha 10 ton. Plantatorzy sprzedają ją po 8–12 zł/kg, więc przychód z 1 ha plantacji wynosi około 80–120 tys. zł.

O interesy plantatorów troszczy się Stowarzyszeniu Borówki Amerykańskiej zrzeszające około siedemdziesięciu największych w kraju producentów tego owocu. Kilkanaście dni temu krajowy zjazd tej organizacji odbywał się w Rudnej Małej k. Rzeszowa. Zebrani poznali nowe oferty firm nawozowych, dowiedzieli się o wpływie cięcia prześwietlającego i odmładzającego na planowanie i jakość owoców borówki wysokiej.

Ważnym punktem spotkania był pokaz cięcia prześwietlającego 35-letnich krzewów przez mgr Tomasz Sobczaka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
 

Źródło: https://www.strefabiznesu.nowiny24.pl
 

Najnowsze komentarze