Podczas międzynarodowych targów sadowniczych – Interpoma 2018 we Włoszech dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko francuskiej firmy La Canne Vale. A to za sprawą imponującego narzędzia wyposażonego w setki długich prętów, które przyciągały spojrzenia zwiedzających. Jak się okazało, narzędzie służy przede wszystkim do mechanicznego przerzedzania zawiązków oraz kwiatów drzew owocowych. 

Eclairvale wyposażone jest w długie, elastyczne pręty o długości 1,37 m. Narzędzie obraca się w pionowej osi, a pręty uderzają o zawiązki lub kwiaty powodując ich częściowe opadanie. Polecane jest dla stabilnych nasadzeń z silnymi podkładkami. Na powierzchni 1 hektara przy nasadzeniach 2 x 4 m czas pracy przy przerzedzaniu kwiatów ma wynosić około 45 minut, zawiązków niewiele powyżej godziny.

Wynalazcy polecają ją przede wszystkim do sadów przemysłowych oraz dla niektórych gatunków w uprawach ekologicznych, przede wszystkim śliwek i jabłek. Chociaż prace nad ulepszaniem maszyny trwają od 2015 roku,  nie udało się całkowicie wyeliminować obić powstałych w czasie przerzedzania.

Według La Canne Vale, przy przerzedzaniu zawiązków za pomocą środków chemicznych jest dużo czynników, które wpływają na skuteczność zabiegu (tendencje odmianowe, warunki pogodowe itp.). Ręczne przerzedzanie jest bardzo korzystne dla jakości owoców, jednak jest bardzo kosztowne. Maszyna powstała na fali poszukiwań innych rozwiązań, które nie będą niosły za sobą konieczności stosowania środków chemicznych.

 

Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=i3Dt6iVr0U8

 

IMG 4674 compressor

Najnowsze komentarze

Ostatnie ogłoszenia