Biuletyn
Biologia
Jest to chrząszcz o długości 1 cm, który żeruje na różnych gatunkach roślin.  Szkodnik ten pokryty jest brązowymi pokrywami i metalicznie błyszczącymi, zielononiebieskim przedpleczem. Larwy ogrodnicy niszczylistki – pędraki mają długość 2 cm. Dorosłe chrząszcze pojawiają się w czerwcu i po okresie żerowania na liściach składają jaja do gleby, a wiosną następnego roku przepoczwarczają się.

Szkodliwość
Chrząszcze zjadają liście, a larwy odżywiają się korzeniami różnych roślin. Znaczne szkody może spowodować ten szkodnik na plantacjach truskawek oraz krzewów jagodowych. Przy bardzo licznym występowaniu larwy mogą poważnie uszkodzić korzenie drzewek w szkółkach. Chrząszcze wyżerają z zewnątrz zawiązki owoców.

Zwalczanie
W celu zwalczenia pędraków ogrodnicy niszczylistki można zastosować biologiczny preparat Nemasys G z nicieniami Heterorhabditis  - naturalnymi wrogami szkodników. Preparat ten uwalnia nicienie w ich najbardziej energicznym stadium infekcji. Te agresywne organizmy wyszukują i atakują pędraki poprzez wnikanie do ich organizmów przez naturalne otwory w ich ciele. Po wniknięciu, uwalniają bakterie symbiotyczne, które szybko zabijają pędraka w przeciągu 2-3 tygodni. Nicienie namnażają się wewnątrz martwej larwy. Powstaje nowe pokolenie głodnych, infekujących nicieni, które rozprzestrzenia się w poszukiwaniu nowej ofiary.
 

Tłoczenie soków1


 

Serwis spełnia rolę informacyjną, a właściciel praw i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki podjętych decyzji.

Copyright© 2010-2012 NETak | Portal sadowniczy, forum sadownicze, ochrona sadów, porady, owoce | tel. +48 535 555 750 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.