Wyszukiwarka

83 zwójka
Komunikat sadowniczy SKS 18 2016-08-25

CHOROBY PRZECHOWALNICZE
Częste opady deszczu znacząco podniosły zagrożenie wystąpienia chorób przechowalniczych. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na zabezpieczenie owoców. Zalecamy wykonanie następujących zabiegów ochrony:
Na miesiąc przed zbiorem:
Captan 80 WG 1,9 kg/ha
Na dwa tygodnie przed zbiorem:
Bellis 38 WG w…

Czytaj więcej: Komunikat sadowniczy SKS 18 2016-08-25

Alfabet mikrociągników - Kubota

W następnym odcinku z cyklu „Alfabet mikrociągników” koncentrujemy się na japońskich konstrukcjach Kubota. W przypadku tego producenta paleta dostępnych maszyn jest szeroka i może być zróżnicowana pod względem konkretnego rynku.

W naszym kraju najmniejszym oferowanym modelem jest B1220, który ma 2-cylindrowy silnik…

Czytaj więcej: Alfabet mikrociągników - Kubota

Eksport do Chin – różnice w przepisach dotyczących ochrony roślin

– Przepisy z zakresie ochrony roślin różnią się – mówi Dyrektor Biura Ochrony Roślin i Techniki GIORIN-u Joanna Tumińska, porównując nasze normy oraz te określone przez protokół. – Nie możemy stosować środków, które nie są dopuszczone przez Chiny. Rozmowy ze stroną chińską były prowadzone…

Czytaj więcej: Eksport do Chin – różnice w przepisach dotyczących ochrony roślin

Wskazówki na Spotkanie GDC z 24-25 sierpnia 2016 – IV intensywny wzrost owoców

Zgodnie z ustaleniami zapraszam Państwa na kolejne (ostatnie już w tym roku) spotkanie, które odbędzie się 24.08.2016 roku, tym razem w Lipowej k. Opatowa w gospodarstwie Pana Romana Jagielińskiego o godz. 10,00. W trakcie spotkania będziemy mogli się zapoznać z wynikami doświadczeń prowadzonych tam w tym roku. Oto wskazówki:

Jabłoń
Parch…

Czytaj więcej: Wskazówki na Spotkanie GDC z 24-25 sierpnia 2016 – IV intensywny wzrost owoców

Atlas opryskiwaczy – Dragone

Dragone to kolejny włoski producent maszyn. Opryskiwacze stanowią jedynie część oferty przedsiębiorstwa, ale za to część bardzo istotną oraz systematycznie rozwijaną. Firma z północnych Włoch współpracuje z wydziałem mechaniki w Departamencie Rolnictwa, Leśnictwa, Ekonomi Środowiska i Inżynierii - DEIAFA, na uniwersytecie w Turynie. W…

Czytaj więcej: Atlas opryskiwaczy – Dragone

Rynek maszyn w obliczu trudnego okresu dla polskiego rolnictwa

W ostatnim półroczu zmalała skłonność sektora rolniczego do inwestycji. Od stycznia zarejestrowano 4180 nowych ciągników rolniczych. W analogicznym okresie zeszłego roku było ich blisko 2-krotnie więcej (7 481 sztuk). Obserwowany spadek sprzedaży nowych ciągników rolniczych jest częściowo spowodowany zakończeniem perspektywy…

Czytaj więcej: Rynek maszyn w obliczu trudnego okresu dla polskiego rolnictwa

Rozdrabniacze do gałęzi

Zawieszane, ciągnione, a nawet samojezdne – różnorodność konstrukcji rozdrabniaczy do gałęzi jest znacznie większa niż mogłoby się wydawać. Wszystko po to, aby w możliwie największym stopniu dostosować maszynę do potrzeb użytkownika.

Problem rozdrabniania ściętych gałęzi można rozwiązań na kilka sposobów. Plantatorzy często…

Czytaj więcej: Rozdrabniacze do gałęzi

Korekta zawiązków w okresie letnim

Przerzedzanie zawiązków w okresie letnim powinno być uzupełnieniem przerzedzania chemicznego, wykonanego w okresie kwitnienia i tuż po (wtedy decydowaliśmy o ilości owoców na drzewie i ograniczaliśmy ryzyko przemienności). Letnia korekta to przede wszystkim walka o jakość plonu, o której sadownicy często zapominają.

Zawiązki…

Czytaj więcej: Korekta zawiązków w okresie letnim

Pomocnik sadownika

Pojazdy użytkowe to interesujące konstrukcje, które jeszcze do niedawna stanowiły maszynowy margines. Szeroko stosowane w Europie i Stanach Zjednoczonych zaczęły stopniowo pojawiać się również na polskim rynku.

Maszyny wykorzystywane na plantacji można podzielić na dwie grupy: urządzenia niezbędne oraz sprzęt przydatny. Przydatny,…

Czytaj więcej: Pomocnik sadownika

Sprawdzone odmiany czereśni

– Głównymi celami naszych hodowców są: wielkość owoców, jędrność, smak i produktywność – takimi słowami rozpoczął charakterystykę badanych odmian czereśni – inż. Lubor Zelený przedstawiciel Badawczo-Hodowlanego Instytutu Sadownictwa (RBIP) w Holovusach (Czechy) na V Letnich Pokazach Czereśniowych.

„Kordia”…

Czytaj więcej: Sprawdzone odmiany czereśni