Activ Soki

Biuletyn
Joomla Extensions powered by Joobi
Unia Owocowa: Jak ustabilizować rynek jabłek

W piątek, 9 stycznia 2015 odbyło się spotkanie przedstawicieli branży świeżych owoców i warzyw z Ministrem Rolnictwa, Markiem Sawickim. W spotkaniu wziął udział również Czesław Siekierski - przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego.

 Podczas spotkania przedstawiciele ZSRP, KZGPOiW, Stowarzyszenia Unia Owocowa i TRSK

Czytaj więcej: Unia Owocowa: Jak ustabilizować rynek jabłek

Czy nowy fundusz zabezpieczy rolników przed stratami?

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt ustawy przewidujący utworzenie Funduszu Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych, który będzie administrowany przez Agencję Rynku Rolnego. Będzie on zasilany przez wpłaty w wysokości 0,2 proc. wartości netto nabywanych produktów rolnych, m.in. przez firmy skupujące (przetwórcy, pośrednicy).

Zgromadzone

Czytaj więcej: Czy nowy fundusz zabezpieczy rolników przed stratami?

PIORIN nie będzie certyfikować IP

Od roku 2015 Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa odchodzi od bezpośredniego prowadzenia certyfikacji oraz wydawania certyfikatów Integrowanej Produkcji roślin dla producentów rolnych. Podstawową formą sprawowania przez PIORiN nadzoru nad systemem Integrowanej Produkcji roślin będzie upoważnianie i kontrola podmiotów prowadzących działalność w zakresie c

Czytaj więcej: PIORIN nie będzie certyfikować IP

Pospolite ruszenie w sprawie jabłek grójeckich

W ostatnich miesiącach można było zaobserwować dużą mobilizację sadowników, którzy zdecydowali się przyłączyć do Stowarzyszenia Sady Grójeckie, a tym samym poszerzyć swoją ofertę o produkt regionalny, wpisany na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych, czyli jabłka grójeckie. Obecnie na liście oczekujących na przyjęcie do Stowarzyszenia jest 450 sadowników.

Czytaj więcej: Pospolite ruszenie w sprawie jabłek grójeckich

W związku z otwarciem  rynku kanadyjskiego dla eksportu jabłek pochodzących z Polski informujemy, że  jednym z warunków postawionych przez Kanadę jest wymóg, aby owoce eksportowane do tego kraju pochodziły z plantacji prowadzonych w systemie Integrowanej Produkcji Roślin.

Po zapoznaniu się z warunkami przedstawionymi przez stronę polską w od

Czytaj więcej: PIORIN radzi: Zanim wyślecie jabłka do Kanady...

Jest nowa kampania: „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców”

Polska zajmuje czołowe miejsce w Europie w produkcji owoców, które są doskonałej jakości, mają niepowtarzalne walory smakowe i wartości odżywcze. Warto podkreślić, iż od ponad 40 lat uprawa roślin jagodowych odgrywa w naszym kraju bardzo ważną rolę, bowiem  średnia roczna  produkcja kształtuje się na poziomie około 500 tys. ton, co stanowi 15% produkcji wszys

Czytaj więcej: Jest nowa kampania: „Niezwykłe właściwości zwykłych owoców”

Debata sadowników i eksporterów jabłek w trakcie Sadowniczego Forum Ekonomicznego

Sadownicze Forum Ekonomiczne – W Warszawie 20 lutego 2015 r. spotkają się eksperci, zajmujący się międzynarodowym handlem jabłkami. Sadownicy, eksporterzy i przedstawiciele branżowych organizacji będą debatować o wzmocnieniu sektora w czasie kryzysu wywołanego rosyjskim embargiem.

Polscy sadownicy i eksporterzy nie pozostają bierni w stosunku do kryzysowej

Czytaj więcej: Debata sadowników i eksporterów jabłek w trakcie Sadowniczego Forum Ekonomicznego

Koniec roku i czas spłaty kredytów. Pieniędzy z ARR wciąż brakuje

Dla połowy spośród 4000 wniosków złożonych do Agencji Rynku Rolnego wydano już decyzje o rekompensatach - podaje agrobiznes. Wypłaty środków trwają - zapewniają przedstawiciele ARR - i oficjalnie Agencja ma na to czas do końca czerwca 2015 r. Jednak stara się wypłacać pieniądze w ciągu 7-10 dni od wydania decyzji. Szacuje się, że prawdopodobnie tylko 3000 rolników uzysk

Czytaj więcej: Koniec roku i czas spłaty kredytów. Pieniędzy z ARR wciąż brakuje


Artykuły 

Serwis spełnia rolę informacyjną, a właściciel praw i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki podjętych decyzji.

popup