TTIP – umowa dobra czy zła dla sadowników

Organizacje, takie jak Greenpeace, są zdecydowanie przeciwne zatwierdzeniu umowy o wolnym handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unia Europejską TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji). Poszczególne zapisy są procedowane w tajemnicy, a dotyczą każdego obywatela, co

Czytaj więcej: TTIP – umowa dobra czy zła dla sadowników

Próby terenowe z jabłkami genetycznie modyfikowanymi

Agroscope chce do końca 2021 roku przeprowadzić w Szwajcarii polowe doświadczenia z jabłoniami, którym w drodze manipulacji genetycznych wszczepiono gen odporności na zarazę ogniową. Pochodzi on z dzikiej jabłoni - FB_MR5 Malus x robusta 5 i zaimplementowano go w odmianie Gala Galxy.

Ochrona przed bakterią powodującą tę chorobę jest trudna i

Czytaj więcej: Próby terenowe z jabłkami genetycznie modyfikowanymi

Przymrozki w kwietniu 2016 – nowe doniesienia

Niedawno podawaliśmy informacje na temat strat w wyniku przymrozków w Austrii i Francji. Tego typu informacje mają dla polskich sadowników duże znaczenie w aspekcie rodzimej nadprodukcji, embarga, a co za tym idzie pozwalają wstępnie przewidywać możliwości zbytu w sezonie handlowym 2016/2017, nasilenie konkurencji i ceny.

Fatalne

Czytaj więcej: Przymrozki w kwietniu 2016 – nowe doniesienia

Zmroziło sady i winnice sąsiadów?

Noc z 26 na 27 kwietnia 2016 roku okazała się zgubna dla wielu sadów i winnic we Francji, np. w Dolinie Rodanu. Mówi się o historycznie dużych przymrozkach, a w związku z tym – stratach w plonie.
Podobna sytuacja miała miejsce w 1991 i 1994 roku, a także na mniejszej powierzchni w 2012 roku. Paradoksalnie tragiczne skutki

Czytaj więcej: Zmroziło sady i winnice sąsiadów?

Chlorany – normy dla owoców

Chlorany stosowane są do uzdatniania wody, jako środki dezynfekcyjne, ale problem pozostałości tych związków dotyczy także owoców. COPA-COGECA kilka lat temu wypowiedziała się na temat norm zawartości związków z tej grupy.
Chlor znalazł się na liście jako substancja dezynfekująca. Światowa Organizacja Zdrowia opracowała limity

Czytaj więcej: Chlorany – normy dla owoców

Warto sięgnąć po te pieniądze

Wielka kasa na powstanie grup wstępnie uznanych już się skończyła. Lecz Unia Europejska wspomaga też uznane organizacje. Co prawda pieniądze nie są już tak duże, a procedura dość skomplikowana, jednak chyba warto po nie sięgnąć.
Jak na razie program operacyjny realizuje w Polsce tylko 16 organizacji. To zaledwie 8% wszystkich, gdy w UE korzysta z

Czytaj więcej: Warto sięgnąć po te pieniądze

Dlaczego płacimy kary

Polska zapłaciła już 55 mln euro, a następne 115 mln euro jest w trybie odwoławczym. To skutek audytu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, który dopatrzył się nieprawidłowości w procesie uznawania grup wstępnie uznanych producentów owoców i warzyw.
Komisja Europejska zobowiązała nasze władze do wprowadzenia planu naprawczego,

Czytaj więcej: Dlaczego płacimy kary

W 2016 roku odbędzie się jubileuszowa 40. edycja targów Prognosfruit w Hamburgu w Niemczech. Można już dokonywać zapisów.

Dlaczego warto pojechać na Prognosfruit 3-5 sierpnia tego roku? Od lat wiadomo, że są to jedne z najważniejszych targów dla zainteresowanych produkcją jabłek i gruszek. Podczas ich trwania prezentowane są

Czytaj więcej: Zgłoszenia na Prognosfruit 2016 już możliwe

Siejąc kwiaty, pomagamy pszczołom

W piątek 22 kwietnia wystartowała druga edycja konkursu „Siejąc kwiaty–pomagamy pszczołom”. Konkurs jest skierowany do przedszkoli oraz szkół podstawowych w gminie Głubczyce w województwie opolskim. Jego celem jest uświadamianie dzieciom korzyści płynących z pracy pszczół oraz kształtowanie i promowanie postaw

Czytaj więcej: Siejąc kwiaty, pomagamy pszczołom

Średnio wcześnie dojrzewające odmiany czereśni

W grupie czereśni o średnio wczesnym terminie dojrzewania najpopularniejszymi obecnie odmianami uprawianymi w polskich sadach są: ‘Vanda’, ‘Summit’ i ‘Techlovan’. Ich owoce zbiera się w IV-V tygodniu czereśniowym (ostatnia dekada czerwca - początek lipca).

Nowymi odmianami, perspektywicznymi w naszych warunkach

Czytaj więcej: Średnio wcześnie dojrzewające odmiany czereśni