Biuletyn
Festiwal jabłka w Warszawie już 27 września

Sadownicy, którzy przyjadą do Warszawy z różnych stron Polski zaprezentują to, czym możemy chwalić się na całym świecie – najsmaczniejsze, najbardziej dorodne i zdrowe jabłka z polskich sadów, którymi częstować będą przybyłych na Festiwal warszawiaków. Honorowy Patronat nad Festiwalem Jabłka objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Czytaj więcej: Festiwal jabłka w Warszawie już 27 września

Jak podaje serwis agroalimroma.it na rynku hurtowym CAR (Centro Agroalimentare Roma) w Rzymie są już w sprzedaży jabłka odmiany Granny Smith, Royal Gala, Stark Delicious i Golden Delicous, pochodzące z Trydentu. Te ostatnie sprzedawane są w cenie 1,30-1,60 euro/kg.

Czytaj więcej: Rzym – ceny Golden Delicous już od 1,30 euro/kg

700 tys. ton jabłek zagraża interesom francuskich firm

Jak twierdzi Marc Rauffet, przedstawiciel francuskiej firmy Pominter, produkującej i eksportującej jabłka do 42 państw, obecnie największym zagrożeniem dla cen jabłek w Europie jest 700 tys. ton tych owoców z Polski, które zamiast być wyeksportowane do Rosji mogą zachwiać cenami na zachodzie kontynentu. Uważa on, że ceny jabłek klasy premium, wbrew temu, co mówią

Czytaj więcej: 700 tys. ton jabłek zagraża interesom francuskich firm

W tym roku niemieccy sadownicy zbiorą 330 tys. ton jabłek odmiany Elstar – podaje fruit-inform.com.  Ta najchętniej uprawiana w Niemczech odmiana w tym roku ma uzyskać ponad dwukrotnie wyższą produkcję niż w 2013 r. W ubiegłym roku Elstar stanowił około 19% zbiorów jabłek w Niemczech.

Czytaj więcej: Niemcy zbiorą rekordowo dużo Elstara

Według danych IERiGŻ w 37 tygodniu roku na rynku hurtowym w Broniszach za maliny płacono 7,00-9,00 zł/kg, w Poznaniu 14,00-16,00 zł/kg, w Łodzi 8,00-10,00 zł/kg. Cena śliwek w Broniszach wynosiła 0,80-2,50 zł/kg, w Lublinie 0,80-1,25 zł/kg, w Poznaniu 1,00-2,00 zł/kg, w Sandomierzu 0,75-1,50 zł/kg, w Łodzi 0,70-1,50 zł/kg.

Czytaj więcej: Ceny malin i śliwek na rynkach hurtowych – 37 tydzień

Według danych IERiGŻ w 37 tygodniu roku spółdzielnie ogrodnicze skupowały jabłka przemysłowe w średniej cenie 0,15 zł/kg, a deserowe 0,99 zł/kg. W województwie łódzkim za jabłka do przetwórstwa płacono 0,13 zł/kg, w woj. małopolskim 0,16 zł/kg, w woj. mazowieckim 0,14 zł/kg, w woj. podkarpackim 0,14-0,15 zł/kg.  Cena jabłek deserowych w woj. łódzkim wynosiła 0,50

Czytaj więcej: Ceny jabłek deserowych i przemysłowych w spółdzielniach – 37 tydzień

Mołdawscy sadownicy po wprowadzeniu embarga przez Rosję sześciokrotnie zwiększyli eksport śliwek i dwudziestoczterokrotnie jabłek na Białoruś – podaje portal fruit-inform.com. Analitycy rynku oceniają, że tak znacząca sprzedaż tych owoców na Białoruś wiąże się z próbami reeksportowania  jabłek i śliwek do Rosji.
Jednocześnie pojawiają

Czytaj więcej: 24 razy większy eksport jabłek. Mołdawia wysyła towar na Białoruś

Włoskie obawy o rekompensaty. Polscy sadownicy na celowniku?

Włoscy producenci obawiają się, że stracą znaczące kwoty unijnego wsparcia jeśli będą one uwzględniały tylko bezpośredni eksport do Rosji. W tym wypadku np. włoscy producenci śliwek straciliby środków, gdyż z pośród niemal 3900 ton śliwek, które wysłali do Federacji Rosyjskiej w 2013 r. ponad 1000 t dotarło tam poprzez reeksport z Litwy. Jak mówią przedstawiciele

Czytaj więcej: Włoskie obawy o rekompensaty. Polscy sadownicy na celowniku?


Tłoczenie soków1


 

Serwis spełnia rolę informacyjną, a właściciel praw i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki podjętych decyzji.

Copyright© 2010-2012 NETak | Portal sadowniczy, forum sadownicze, ochrona sadów, porady, owoce | tel. +48 535 555 750 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.