Biuletyn
Interpoma 2014 Pomiędzy nadprodukcją jabłek a rosyjskimi sankcjami

Od czwartku - 20 listopada do soboty - 22 listopada 2014 r. w dzielnicy targowej Bolzano (Górna Adyga, Włochy) odbędą się po raz kolejny organizowane co dwa lata targi Interpoma - jedyna impreza na świecie poświęcona tylko i wyłącznie uprawie, przechowywaniu i handlowi jabłkami. Tegoroczna edycja zapowiada się jako szczególnie ważna i stanowić będzie okazję do omów

Czytaj więcej: Interpoma 2014 Pomiędzy nadprodukcją jabłek a rosyjskimi sankcjami

Tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów - rozporządzenie

Agencja Rynku Rolnego informuje, że w dniu 30.08.2014 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało Rozporządzenie Delegowane Komisji (UE) nr 932/2014  z dnia 29 sierpnia 2014 r. ustanawiające nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów niektórych owoców i warzyw oraz zmieniające rozporządzenie delegowane (UE) nr 913/2014 (Dz. U. UE L 25

Czytaj więcej: Tymczasowe nadzwyczajne środki wsparcia dla producentów - rozporządzenie

Akcyza na cydr pozostanie niezmieniona

Resort finansów nie wprowadzi zmian dotyczących opodatkowania cydru, na co liczyły polskie organizacje sadownicze. Zakładano, że  czasowe zawieszenie akcyzy na ten napój alkoholowy będzie sprzyjać sprzedaży cydru, a przez to zwiększy się przetwórstwo jabłek. Wniosek o zniesienie akcyzy na cydr złożył minister rolnictwa Marek Sawicki, po wprowadzeniu przez Rosję emb

Czytaj więcej: Akcyza na cydr pozostanie niezmieniona


Jak przekazać owoce organizacjom charytatywnym

Agencja Rynku Rolnego publikuje na swojej stronie internetowej instrukcje, jak postępować przy przekazywaniu owoców organizacjom charytatywnym i bankom żywności.

1. Producent owoców lub warzyw, który ma zamiar wykonać czynności związane z wycofaniem określonego produktu poprzez przekazanie organizacjom charytatywnym dla najuboższych lub biodegradację, powini

Czytaj więcej: Jak przekazać owoce organizacjom charytatywnym

Według informacji podanej przez agencję Reuters, w Holandii producenci jabłek i gruszek w niewielkim stopniu są zainteresowani przekazywaniem owoców organizacjom charytatywnym. Częściej niż do potrzebujących, produkty trafiają do utylizacji.

W Holandii o refundajce ubiega się ok. 45 dużych producentów owoców i warzyw. Spodziewane straty dla Królestwa Nid

Czytaj więcej: Większe zainteresowanie utylizacją niż organizacjami charytatywnymi - Holandia

Więcej jabłek Pinova i Red Jonaprince w Polsce

Według danych WAPA, które publikuje serwis fruit-inform.com, w tym roku polscy sadownicy zbiorą ok. 30 tys. ton jabłek odmiany Pinova, czyli 1,5 raza więcej niż w ubiegłym. Wzrost produkcji w 2014 r. spodziewany jest także w przypadku odmiany Red Jonaprince. Zbiory wyniosą również ok. 30 tys. ton.

Czytaj więcej: Więcej jabłek Pinova i Red Jonaprince w Polsce

Potrzeba ciągłej edukacji społecznej na temat właściwej diety, w tym sopżycia warzyw i owoców

Dieta uwzględniająca codzienne spożycie warzyw i owoców dla jednych jest oczywistością, dla innych wymysłem lekarzy i dietetyków, czy wręcz wielkomiejską fanaberią. Czy jest dziś w ogóle możliwa dieta bez warzyw i owoców? Co mówią współczesne badania o roli warzyw i owoców w profilaktyce chorób dietozależnych? Co utrudnia prowadzenie kampanii edukacyjnych w tym zakresie?

Czytaj więcej: Potrzeba ciągłej edukacji społecznej na temat właściwej diety, w tym sopżycia warzyw i owoców

Prawie 12 mln ton jabłek. Są już prognozy tegorocznych zbiorów w UE

WAPA (Światowa Organizacja Producentów Jabłek i Gruszek) opublikowała prognozy zbiorów jabłek w państwach Unii Europejskiej. W tym roku najwięcej jabłek zostanie zebranych w Polsce – 3,54 mln ton. Na drugim miejscu będą Włosi – 2,388 mln ton. Dużo jabłek wyprodukują w tym roku także Francuzi - 1,487 mln ton, Niemcy - 1,036 mln ton, Węgrzy – 780 tys. ton, Hiszpanie - 446 t

Czytaj więcej: Prawie 12 mln ton jabłek. Są już prognozy tegorocznych zbiorów w UE

Jeszcze więcej działań w ramach kampanii Fruitness, Enjoy it!

Drugi semestr roku 2014 obfituje w nowości związane z projektem “Fruitness, enjoy it!”, realizowanym pod patronatem CSO (Centrum Usług Owocowo-Warzywnych), współfinansowanym przez Unię Europejską i włoskie Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa, którego celem jest promowanie owoców w Niemczech, Danii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Przede wszystkim

Czytaj więcej: Jeszcze więcej działań w ramach kampanii Fruitness, Enjoy it!

Oburzenie ZSRP. Będzie protest w Brukseli

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej wyraża oburzenie przedstawionymi w miniony piątek (22 sierpnia) przez Komisję Europejską propozycjami wsparcia w sektorze owoców i warzyw w związku z wprowadzeniem embarga przez Federację Rosyjską.

 Jesteśmy tymi, którzy embargiem zostali dotknięci jako pierwsi i już dziś ponosimy straty z powodu jego wpro

Czytaj więcej: Oburzenie ZSRP. Będzie protest w Brukseli

Tłoczenie soków1


 

Serwis spełnia rolę informacyjną, a właściciel praw i zarządzający nie biorą odpowiedzialności prawnej i finansowej za skutki podjętych decyzji.

Copyright© 2010-2012 NETak | Portal sadowniczy, forum sadownicze, ochrona sadów, porady, owoce | tel. +48 535 555 750 | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.