Zatrudniaj legalnie

Podczas spiętrzenia prac w sadzie musimy zatrudniać pracowników sezonowych. Radzimy załatwić to legalnie, gdyż w przeciwnym przypadku grożą nam dotkliwe kary. Tak np. Państwowa Inspekcja Pracy może nałożyć karę w wysokości do 30 tys. zł za każdego nielegalnego pracownika.

Z zatrudnionym musimy podpisać umowę. Może to być umowa o pracę (wówczas pracownik podlega ochronie jaką dają przepisy Kodeksu pracy), umowa zlecenia lub umowa o dzieło. Najmniej kosztowna dla pracodawcy jest umowa o dzieło, gdyż wówczas nie musimy odprowadzać składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Za to w każdym przypadku jesteśmy zobowiązani odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i wystawiać roczne informacje o pobranych zaliczkach (PIT-4R).

pracownicyWedług obowiązujących przepisów gdy chcemy zatrudnić w gospodarstwie Ukraińca, Białorusina lub Rosjanina przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy od dnia pierwszego przekroczenia granicy nie musi oni uzyskiwać pozwolenia na pracę. Wystarczy nasze oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonania pracy cudzoziemcowi, zawierające jego dane. Rejestrujemy je w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania powiatowym urzędzie pracy, gdzie zostaje jego kopia, a oryginał z pieczątką PUP wysyłamy do cudzoziemca. Oświadczenie jest podstawą do wydania wizy przez polską placówkę konsularną najbliższą miejsca stałego zamieszkania pracownika. Powinien on je mieć także przy przekraczaniu polskiej granicy i w czasie pobytu w naszym kraju.

W ciągu 72 godzin od przekroczenia granicy musimy cudzoziemca zameldować w odpowiednim dla naszego miejsca zamieszkania urzędzie gminy. Potrzebne do tego celu dokumenty to: paszport, karta pobytu, wypełniony formularz zgłoszenia pobytu czasowego cudzoziemca jeśli pobyt jest dłuższy niż 2 miesiące (jeżeli jest krótszy, wówczas nie wypełnia się formularza, następuje jedynie wpis do książki meldunkowej), dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie, ujawniający osobę uprawnioną do wyrażenia zgody na zameldowanie (zgłoszenie pobytu cudzoziemca na ponad 2 miesiące wymaga podpisu właściciela lokalu).

Następnie podpisujemy z zatrudnionym umowę (tak jak w przypadku pracownika z Polski). Dodatkowo musimy wystąpić o nadanie numeru NIP; wypełniamy formularz NIP-7 i wysyłamy go do urzędu skarbowego.

Nielegalne zatrudnienie cudzoziemca grozi nie tylko karami dla pracodawcy. Obcokrajowiec, który wykonuje pracę na podstawie wizy turystycznej lub w celu odwiedzin w razie kontroli zostanie uznany, że przebywa na terenie Polski niezgodnie z deklarowanym celem, wydalony i może dostać zakaz przekraczania naszej granicy na określony czas.

„Jak legalnie zatrudnić pracowników sezonowych” to tytuł wydania specjalnego Informatora (Biuletyny Związku Sadowników RP). Omówione są w nim dokładnie wszystkie rodzaje umów i zasady zatrudniania obcokrajowców oraz zamieszczone wzoru umów i innych dokumentów.

Zachęcamy do obejrzeania wypowiedzi posła Mirosława Maliszewskiego z ZSRP na temat przygotowywanych zmian.

  

Powiązane artykuły

X