‘Gala’ i spółka

Wiele dziesiątków lat upłynęło zanim ‘Gala’ upowszechniła się w polskich sadach.

Odmiany średnio- i drobnoowocowe nie miały bardzo długo szans na naszym rynku, mimo niewątpliwych walorów smakowych. Ostatnio coraz częściej jednak poszukiwane są jabłka o umiarkowanej wielkości. W tej chwili, podobnie jak w Europie Zachodniej, chętnie jest sadzona przez polskich sadowników, a drzewka tej odmiany należą do najbardziej poszukiwanych.
‘Gala’ ma skłonność do tworzenia mutacji – mówiła dr Dorota Kruczyńska z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa im. S. Pieniążka w Skierniewicach podczas III Konferencji Odmianowej w Grójcu. Dzięki tej cesze udało się uzyskać wiele cennych klonów tej odmiany i wciąż jest nadzieja na uzyskanie kolejnych. Poszukiwania idą w dwóch kierunkach: wielkość owocu i jego wybarwienie. Dla uporządkowania wydzielono trzy grupy mutantów. Pierwsza to odmiany najbardziej zbliżone pod względem wybarwienia do odmiany podstawowej, o czerwono-pomarańczowym, marmurkowo-rozmytym rumieńcu. Przykładem jest znaleziony w Stanach Zjednoczonych cenny klon, nazwany ’Big Red Gala’, którego owoce są nawet o 30% większe niż zwykłej ‘Gali’, przy czym wybarwienie nie różni się od niej znacząco.  Przedstawicielką drugiej grupy jest chętnie uprawiana w Polsce ‘Gala Must’ o nieco większych owocach. Mutanty mają czerwony rozmyty rumieniec. Obiecujące klony należą też do grupy trzeciej, charakteryzującej się ciemnoczerwonym, rozmyto-paskowanym lub paskowanym rumieńcem, jak ‘Mondial Gala’, która obficie plonuje, dając owoce dobrej jakości – charakteryzowała poszczególne grupy dr Kruczyńska.
W tym roku polskim akcentem będzie wpisanie ‘Natali Gali’ do rejestru odmian – mutanta pośredniego między grupą pierwszą a trzecią, z rozmytym rumieńcem i wyraźnie zaznaczonymi na nim paskami, o intensywniejszym wybarwieniu niż podmiana podstawowa. Dużą i popularną grupą są mutanty paskowane, jak np. ‘Gala Schnitzer Schniga’ dosyć zmienna w naszym klimacie. Zależnie od roku warunki wybarwienia wpływają na wyrazistość prążków. Pogoda ma też wpływ na zawartość ekstraktu w owocach – słodsze owoce są, gdy lato jest słoneczne.
Mutanty odmiany ‘Gala’ charakteryzuje wysoka jędrność, około 8 kG. Konsumenci cenią je za smak i barwę owoców. Dobrze się przechowują i rzadko wykazują gorzką plamistość podskórną.
Źródło: wykład dr Doroty Kruczyńskiej, III Konferencja Odmianowa Grójec
 

Powiązane artykuły

X