Komunikat sadowniczy z 30 maja 2016

mszyca jabloniowo szczawiowa ewelina wiacekJABŁONIE

W dalszym ciągu należy zabezpieczać sady przed parchem jabłoni. Program zapobiegawczy jest najlepszą i najpewniejszą ochroną sadów. Nadal istnieje ryzyko infekcji pierwotnych. Szacuje się, że zdolnych do wysiewów jest od 15 do 25% zarodników workowych.

W tym sezonie dużym zagrożeniem jest mączniak jabłoni. Program ochrony powinien być oparty o środki z różnych grup chemicznych. Polecam sprawdzone rozwiązania oparte o takie grupy chemiczne jak: SDHI, strobiluryny i triazole. Jednocześnie przypominam, że nie wszystkie środki należące do strobiluryn są skuteczne w ochronie przed mączniakiem. FLINT PLUS 64 WG oraz ZATO 50 WG chronią skutecznie przed mączniakiem, a dodatkowo zabezpieczają przed parchem jabłoni. Również w program ochrony warto wkomponować środek LUNA EXPERIENCE 400 SC stosowany w dawce 0,75 l/ha. Charakteryzuje go wysoka skuteczność w ochronie przed mączniakiem oraz parchem jabłoni.

Rozpoczyna się czas zwalczania szkodników. Ciepłe dni i noce sprzyjają rozwojowi wielu szkodników. Zalecam systematyczne lustracje poszczególnych kwater/odmian oraz rozwieszanie pułapek feromonowych, które należy sprawdzać dwa-trzy razy w tygodniu.

Od ubiegłego tygodnia trwają regularne loty owocówki jabłkóweczki. Zalecany zabieg na czas intensywnych lotów oraz wylęgania się larw w większości rejonów sadowniczych przypada na koniec tego tygodnia. Istnieje kilka rozwiązań zwalczających tego szkodnika. Można zastosować środki do zwalczania wyłącznie tego szkodnika (na motyle), lub zastosować środki bardziej wszechstronne jak np. CALYPSO 480 SC, zwalczający również mszyce.

Aktualnie w sadach można stwierdzić kilka gatunków mszyc. Wyjątkowo dużo jest mszycy jabłoniowej oraz jabłoniowo-babkowej. Więcej niż zwykle jest również mszycy jabłoniowo-szczawiowej. Do zabiegu zwalczającego można zastosować CALYPSO 480 SC lub MOVENTO 100 SC. Jeśli dominuje mszyca jabłoniowa, wówczas CALYPSO 480 SC będzie wystarczającym rozwiązaniem. Jeśli natomiast dominuje mszyca jabłoniowo-babkowa, wówczas wskazane będzie zastosować MOVENTO 100 SC.

W sadach zaczyna pojawiać się bawełnica korówka. W zagrożonych kwaterach należy rozważyć zabieg zwalczający, który powinno się wykonać w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie MOVENTO 100 SC w pełnej dawce tj. 2,25 l/ha. Zabieg należy wykonać najlepiej w warunkach wysokiej wilgotności powietrza oraz w zakresie temperatur 12-20 st. C. Jest to środek wolnodziałający. Substancja aktywna potrzebuje kilka dni na to żeby się „rozejść” po roślinie. Najodpowiedniejszym czasem na wykonanie zabiegu jest ciepła noc lub początek dnia. Proszę unikać wykonywania zabiegu przy wysokich temperaturach, gdyż spirotetramat jest substancją o działaniu układowym i wymaga czasu na wniknięcie do tkanki roślinnej. Innymi sytuacjami niekorzystnymi, obniżającymi skuteczność MOVENTO 100 SC są warunki suszy oraz czas stosowania i działania regulatorów wzrostu (ograniczających wzrost jabłoni).

Proszę pamiętać o odpowiednim dokarmianiu roślin. Warto do każdego zabiegu dodawać stosowne nawozy zawierające azot, fosfor, potas i magnez.

Dla wielu odmian mamy kolejny czas na stosowanie przerzedzaczy. Warto pomyśleć o benzyloadeninie, żeby „nie bawić” się później w przerzedzanie ręczne.

Dokończenie: vademecum.cropscience.bayer.com.pl

Fot. mszyca jabłoniowo-szczawiowa

Powiązane artykuły

X