Komunikat nawożeniowy – wapń, potas, fosfor, Mateusz Nowacki, Timac Agro Polska

 

Co obserwujemy obecnie w sadzie? Możemy zauważyć ordzawienia spowodowane mrozami, ale przede wszystkim widzimy, że owoce na drzewach są bardzo nierówne. Mamy zarówno duże owoce, które osiągają już prawie 7 cm średnicy, ale mamy również takie, których średnica osiągnęła dopiero 3-4 cm. Wynika to z warunków atmosferycznych, które panowały w okresie kwitnienia. Proces ten był rozciągnięty, ponieważ hamowały go wiosenne chłody.

Owocujący sad potrzebuje w tej chwili przygotowania się do końcowej części sezonu, czyli walki o jak najlepsze wybarwienie owoców oraz budowania trwałości, jędrności oraz masy.

Jeśli nadal będą występowały upały i temperatura w nocy nie będzie spadać poniżej 20 stopni, trzeba będzie odgraniczyć nawożenie dolistne, ponieważ działanie nawet najlepszych środków może być osłabione. A w sytuacji, jeśli zastosujemy proste sole, jak np. chlorek wapnia czy siarczan magnezu możemy poparzyć owoce.

Bardzo dobrym rozwiązaniem na okres upałów jest podawanie razem z wodą składników pokarmowych poprzez fertygację. Jeśli mamy infrastrukturę nawadniania w łatwy i bezpieczny sposób jesteśmy w stanie podać potrzebne składniki pokarmowe razem z wodą.

Na tą chwilę powinniśmy skupić się na mieszankach zawierających potas w celu poprawy gospodarki wodnej, ale także przyrostu masy zawiązków. Niezmiernie ważny jest również wapń, który potrzebny jest do budowania jędrności i przygotowania owoców do długiego przechowywania w chłodniach. Timac Agro poleca do fertygacji gamę nawozów z KSC. W tym momencie polecamy KSC III, który zawiera azot, fosfor i głównie, bo aż 35 % potas. Godnym polecenia produktem jest również KSC 7 Perła, który zawiera głównie wapń oraz dodatkowo azot i potas. Nawozy możemy stosować naprzemiennie.

Jeśli chodzi o proces wybarwiania, sierpień jest tym okresem, kiedy możemy stosować zabiegi ze zwiększoną ilością potasu. Jeśli ochłodzi się, potas podawajmy dolistnie tak, aby jak najlepiej pokryć skórkę owoców. W kolejnej części miesiąca podamy fosfor w wyżej dawce w celu wybarwienia. Pamiętajmy, że fosfor podany na początku września nie spowoduje zżółknięcia skórki, zachowamy zasadniczą zieloną barwę skórki.

To o czym nie wolno zapominać to odżywianie owoców wapniem. Te jabłka, które zawiązały w okresach stresu, często są sztucznie podtrzymane przez gibereliny, mają pustą komorę nasienną, a co za tym idzie, nie pobierają tyle składników pokarmowych (w tym wapnia), ile powinny pobrać. Dostarczajmy tego składnika więcej niż w ubiegłych sezonach. Zachęcamy do stosowania naszego nawozu Elite, który zawiera głównie wapń, ale posiada również pełny kompleks biostymulujący, dodatkowo potas przygotowujący roślinę do lepszego wybarwienia. Produktem, który polecamy w drugiej części sezonu jest Fertileader Axis w dawce 4-5 l na hektar około 3 tygodnie przed spodziewanym zbiorem. 

 

Powiązane artykuły

X