Połowa września to okres zbioru niektórych odmian jabłek np. Gala i jej sporty zatem, na miesiąc przed zbiorem, konieczne jest wykonanie zabiegów ochronnych przez chorobami przechowalniczymi tj. gorzka zgnilizna jabłek, brunatna zgnilizna, mokra zgnilizna, szara pleśń, parch przechowalniczy. Na odmianach zbieranych w następnej kolejności zabiegi należy wykonać odpowiednio później.  

Na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem Bellis 38 WG w dawce  0,8kg/ha

Na 3 i 1 tydzień przed zbiorem Switch 62,5 WG  w dawke 0,75 kg/ha;

Intensywność zabiegów ochronnych uzależniona jest również od planowanego okresu przechowywania owoców. Im dłuższy okres tym okres ochrony  przeciwko chorobom przechowalniczym należy rozpocząć nawet na 6 tygodni przed zbiorem zwłaszcza iż okres wiosenny był dość trudny pod względem ochrony, i w niektórych kwaterach znajdują się plamy parcha na owocach i lisciach które są źródłem infekcji dla parcha przechowalniczego. W takim przypadku do proponowanych zabiegów należy dodać preparaty zawierające kaptan. Zabiegi kaptanem należy wykonać również pomiędzy zabiegami ww. preparatami. W  niektórych kwaterach występuje problem mączniaka. Można  dołożyć wodorowęglan potasu do kaptanu.

Trwa w dalszym ciągu lot drugiego pokolenia owocówki jabłkóweczki oraz zwójki siatkóweczka. W przypadku pojawienia się nowych wgryzów można zastosować preparat wirusowy Madex Max w dawce 100ml/ha. Do jednoczesnego zwalczania owocówki i zwójki można zastosować jeden z larwicydów Coragen, Affirm, Ranner.

Agro Activ Doradztwo Sadownicze  
mgr inż. Piotr Zieliński
 tel. 603-797-337

 

Ostatnie ogłoszenia

Partnerami portalu są: synthos agroactivtimac agro