Narzędzia do wykrywania wirusów roślin, cz. II

Wykrywanie wirusów w tkankach roślin sadowniczych jest tematem ważnym nie tylko dla szkółkarzy, ale także w konsekwencji także dla sadowników. Niezawodne ich wykrywanie to warunek powodzenia w uprawie wszystkich gatunków.
W czasie warsztatów prof. dr hab. Jerzy Radecki omówił bioczujniki, które można zastosować jako nowoczesną metodę analityczną do wykrywania patogenów i skażeń chemicznych. Czujnik chemiczny jest to urządzenie przetwarzające informację chemiczną na sygnał użyteczny analitycznie. Natomiast informacja chemiczna jest to zarówno informacja o stężeniu określonego składnika próbki jak również o składzie całej matrycy.
Klasyfikacja rodzajów czujników przedstawia się następująco:
- ze względu na charakter warstwy analitycznie aktywnej:
• Czujniki chemiczne – molekuła analitycznie aktywna jest syntetyzowana;
• Bioczujniki – molekuła analitycznie aktywna jest pochodzenia biologicznego.
- ze względu na przetwornik:
• Elektrochemiczne – sygnałem analitycznym są zmiany natężenia prądu, potencjału, przewodnictwa, oporu i pojemności elektrycznej;
• Optyczne – sygnałem analitycznym są zmiany widma spektroskopowego;
• Masowe – sygnałem analitycznym są zmiany masy;
• Termiczne – sygnałem jest zmiana temperatury.
Do głównych zalet elektrochemicznych bioczujników należy ich relatywnie niska cena, wysoka selektywność duże możliwości ich miniaturyzacji, a przez to potencjalne ich zastosowanie w analizie ciągłej. W przemysłowej analizie żywności najbardziej atrakcyjnym obszarem, gdzie bioczujniki mogą znaleźć szerokie zastosowanie, to analiza patogenów, monitorowanie zawartości pestycydów, antybiotyków, mikroorganizmów oraz toksyn.

Z kolei prof. dr hab. Hanna Radecka szczegółowo omówiła elektrochemiczne bioczujniki do wykrywania wirusa ospowatości śliwy (PPV) i wirusa nekrotycznej plamistości pierścieniowej wiśni (PNRSV). Czułe i selektywne metody analityczne pozwalające na wczesne wykrywanie wirusa PPV oraz PNRSV są bardzo pożądane w nowoczesnym sadownictwie. W związku z tym zostały opracowane dwa typy bioczujników elektrochemicznych:
- immunoczujniki, w których elementem odpowiedzialnym za rozpoznawanie wirusów są poliklonalne przeciwciała lub ich fragmenty Fab, unieruchomione na powierzchni elektrod złotych zmodyfikowanych warstwą złota koloidalnego lub na powierzchni elektrod węglowych przez wytworzenie wiązania peptydowego;
- genoczujniki, w których elementem odpowiedzialnym za wykrywanie specyficznych dla wirusów PPV oraz PNRSV sekwencji DNA są sondy DNA zmodyfikowane grupami NH2 unieruchomione na powierzchni elektrod węglowych przez wytworzenie wiązania peptydowego.

Zapraszamy do galerii zdjęciowej!
 

Powiązane artykuły

X