Ściana owoconośna w uprawie czereśni

Wdrożenie cięcia i przerzedzania mechanicznego znacznie ogranicza czas wykonywania tych czynności. Od ponad roku upowszechniane jest także w Polsce. Zapewne niedługo będzie głośno o podobnym modelu prowadzenia drzew w przypadku czereśni. Jest on już od kilkunastu lat testowany i wdrażany w sadach Francji, gdzie zrodziła się idea tego typu formowania koron. Pierwsze prace rozpoczęto w 1996 roku, odwołując się do badań prof. Lorette z 1914 roku.

Doświadczenia z czereśniami prowadzone są od 2001 roku z siedmiu odmianami o charakterystycznym owocowaniu. Już dziś wiadomo, że najlepsze efekty daje cięcie mechaniczne w przypadku odmian szybko wchodzących w owocowanie i obficie owocujących.  

W doświadczeniu założonym w 2005 roku w sadzie czereśniowym dla porównania prowadzono drzewa w trzech systemach: gobelet, z jednym przewodnikiem i jako ściana owoconośną. Drzewa uszlachetniono na podkładkach: Tabel Edabriz i Maxma 14. Pierwsze cięcie wykonano 21-22 maja 2007 roku za 3. liściem (gdy było już na pędzie 18-20 liści), czyli około 30 cm. Corocznie cięcie w czasie wegetacji (późnowiosenne)  ma za zadanie utrzymać w ryzach koronę drzewa, ale jest ono niewystarczające. Podobnie jak u jabłoni, należy je ręcznie uzupełnienić, usuwając pędy pominięte, wrastające wzdłuż rzędów, krzyżujące się itp… Cięcie takie musi być prowadzone systematycznie w każdym roku, zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu.

Badania wymagają wieloletniej kontynuacji, ale już dziś można wysnuć pierwsze wnioski. Podkładka Maxma 14 jest zbyt silnie rosnąca dla muru owoconośnego. Tabel Edabriz wydaje się lepiej przystosowana do tego modelu. W 2009 roku drzewa weszły w owocowanie i zauważono, że plon był porównywalny z prowadzeniem w formie gobeletu, ale metoda ostatnia z wymienionych wymaga wielu rusztowań i godzin pracy na uformowanie korony. Wiele może się zmienić, gdy drzewa się starzeją. Widać już dzisiaj, że prawdopodobnie warto będzie włączyć inne podkładki do badań, np. Gisela 6.

Źródło: Pinczon S., Sevenier V., „Le cerise fait son mur dans Vaucluse”, Reussir Fruit & Legumes nr 317, s. 32, 33

Powiązane artykuły

X