Ile jabłek jest w stanie wyeksportować Mołdawia do UE?

Eksperci organizacji pozarządowych i handlowcy z Mołdawii są zgodni, że wypowiedź ministra rolnictwa i przemysłu spożywczego Mołdawii o możliwości eksportu rekordowych 50 tys. ton jabłek w tym sezonie  jest „wytłumaczalna, ale nadmiernie optymistyczna”.

Motywy deklaracji ministerialnej to, uzasadniają dwa fakty. Po pierwsze, jak wielokrotnie zauważano na wszystkich szczeblach, Komisja Europejska podwoiła kontyngent na eksport mołdawskich jabłek do UE w bieżącym roku gospodarczym – do 80 tys. ton. Co oczywiście należy uznać za ważny bodziec, przede wszystkim psychologiczny. Po drugie, tego lata Mołdawia co miesiąc eksportowała do Rumunii ok. 2000 ton jabłek (podczas gdy przez cały miniony rok jej eksport na rynek europejski z Mołdawii wynosił ok. 1800 ton).

Jednak od początku jesieni tempo dostaw mołdawskich jabłek do Unii Europejskiej gwałtownie spadło. Nawet jeśli założymy, że od drugiej połowy października Mołdawia bardzo szybko nabierze „letniego tempa” dostaw jabłek do Rumunii, a także wejdzie na inne rynki europejskie z co najmniej skromnym wolumenem dostaw, to mołdawscy handlowcy prawdopodobnie będą mogli do lata przyszłego roku wyeksportować około 20 tysięcy ton jabłek. Zdaniem ekspertów, biorąc pod uwagę wysokie zbiory jabłek 2022 w wielu krajach Europy, zwłaszcza w Polsce. A także niskie zbiory jabłek w samej Mołdawii (według optymistycznej prognozy - 480 tys. ton, według pesymistycznej - 380-400 tys. ton), będzie to również bardzo dobry wynik.

W październiku wiele przedsiębiorstw sadowniczych zmobilizowało środki na terminowe i wysokiej jakości zbiory jabłek, ale według operatorów rynku owocowego ich składowanie przebiega dość wolno. I wcale nie jest pewne, że przed zimowymi chłodami handlowcy zgromadzą przewidywany wcześniej wolumen 100 tys. ton jabłek.

źródło: eastfruit.com 

Powiązane artykuły

X