Turkmenistan szybko zwiększa import jabłek

Analitycy EastFruit zwracają uwagę uczestników branży owocowo-warzywnej na ciekawy potencjalny rynek jabłek, o którym niewiele wiadomo ze względu na hermetyczność tego rynku.

Zdaniem analityków portalu EastFruit Turkmenistan stopniowo zaczyna „otwierać się” na świat. Międzynarodowy handel owocami i warzywami w Turkmenistanie rozwijał się dość stabilnie w ostatnich latach. Import owoców i warzyw do Turkmenistanu również stale rośnie.

Pomimo braku pełnego obrazu handlu, ponieważ Turkmenistan nie ujawnia informacji o swoim eksporcie i imporcie, można pośrednio oszacować te wielkości na podstawie eksportu z krajów, które dostarczają owoce do Turkmenistanu.

Szczególnym zainteresowaniem cieszy się import jabłek, które obecnie stanowią główną pozycję w imporcie owoców i warzyw tego środkowoazjatyckiego kraju. W 2021 roku Turkmenistan  sprowadził około 41 tys. ton świeżych jabłek.

W 2022 roku według szacunków analityków EastFruit wolumen importu jabłek do Turkmenistanu wzrósł o 20-22% i osiągnął już 50 tys. ton. A to już stawia Turkmenistan na równi z tak dużymi regionalnymi importerami jabłek, jak Brazylia, Nigeria, Irlandia czy Peru.

Warto więc zwrócić uwagę na ten rynek. Póki co króluje na nim jabłko z Iranu, kraj ten zapewnia 92% wszystkich dostaw. Reszta importu jest prawie całkowicie zarezerwowana przez Turcję. Uzbekistan dostarcza też niewielkie ilości jabłek do Turkmenistanu, ale są to głównie letnie odmiany jabłek tj. wczesne odmiany dojrzewające w Uzbekistanie od maja do lipca.

Powiązane artykuły

X