Przechwycono 2 040 ton nielegalnych pestycydów i aresztowano 21 podejrzanych

Silver Axe VIII, międzynarodowa operacja koordynowana przez Europol, odbyła się w dniach 23 stycznia – 28 kwietnia 2023 r. i zaangażowała organy ścigania z 32 krajów (wszystkich państw członkowskich UE i pięciu krajów trzecich). Akcję wsparły Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), Dyrekcja Generalna ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej (DG SANTE), CropLife Europe i CropLife International. W sumie organy ścigania przejęły 2 040 ton fałszywych lub nielegalnych środków ochrony roślin, aresztowały 21 podejrzanych i zlikwidowały kilka zakładów produkcyjnych wykorzystywanych do fałszowania środków ochrony roślin. Ósma edycja wspólnych działań sektora publicznego i prywatnego to największe jak dotąd przejęcie fałszywych i nielegalnych środków ochrony roślin.

Podczas operacji zidentyfikowane zostały sposoby wprowadzania podrobionych produktów na rynek UE, które obejmują: sprzedaż podróbek, sprzedaż produktów zakazanych i nielegalny import – zarówno w Internecie, jak i poza nim. Organy uczestniczące w Silver Axe VIII przeprowadziły inspekcje na granicach lądowych i morskich, na rynkach śródlądowych, u dostawców usług doręczania paczek i na internetowych platformach handlowych. Przypadki nadużyć w przypadku handlu nielegalnymi środkami ochrony roślin obejmują zarówno handel podrobionymi lub błędnie oznakowanymi produktami jak i nielegalny import zakazanych substancji. Chociaż Azja i Azja Południowa pozostają głównymi regionami źródeł nielegalnych środków, znaczna część produkcji i konfekcjonowania ma miejsce w UE.

Niszczycielski wpływ na ekosystemy

Branża środków ochrony roślin, która działa legalnie i produkuje oryginalne preparaty podlega ścisłym przepisom prawa i licznym kontrolom. Należy do najbardziej regulowanych branż na świecie. Produkty podrobione, ze względu na nieznany skład i obecność zanieczyszczeń, mogą być niezwykle niebezpieczne dla środowiska i zdrowia ludzi. Według Europolu stosowanie tańszych, nielegalnych i niespełniających norm produktów doprowadziło do dewastacji pól i innych elementów ekosystemów, takich jak populacje pszczół.

„Dzięki nieustannym wysiłkom operacji Silver Axe nie tylko przechwycono łącznie prawie 7 000 ton nielegalnych i podrobionych pestycydów, ale także uwidoczniono wysokie koszty z nimi związane. Te chemikalia mogą być niedrogie, ale mają ogromny wpływ na środowisko, zdrowie publiczne, źródła utrzymania rolników, a nawet dobrostan naszych ważnych rodzin pszczelich. Usuwając z rynku te nielegalne zagrożenia, przyczyniamy się do bezpieczniejszej i zdrowszej przyszłości obywateli UE, ilustrując siłę współpracy w ochronie tego, co najważniejsze.” – powiedziała Catherine De Bolle, dyrektor wykonawcza Europolu.

Dotychczasowe wysiłki sektora publicznego i prywatnego doprowadziły do przechwycenia 6 961 ton nielegalnych pestycydów podczas ośmiu operacji Silver Axe.

Nie ma zrównoważonego rolnictwa bez oryginalnych środków

Środki ochrony roślin to produkty analogiczne do leków, dlatego nazywane są fitofar­maceutykami lub lekami dla roślin. Ich zadaniem jest ochrona roślin uprawnych przede wszystkim przed chorobami, owadami i chwastami. Branża środków ochrony roślin stoi na stanowisku, że czyste środowisko i wydajne rolnictwo nie stoją w sprzeczności. Poszukiwanie nowych metod ochrony roślin, które będą efektywne i przyjazne środowisku naturalnemu oraz zapewniające zdrową żywność, to podstawa jej działań w zakresie badań i rozwoju.

„Dlatego też, zauważając wyzwania stawiane przed europejskim rolnictwem w ramach Zielonego Ładu i towarzyszących mu strategii, w 2020 r. przyjęliśmy szereg zobowiązań, dotyczących między innymi technologii zwiększających precyzję stosowania ś.o.r. oraz nowych rozwiązań w zakresie produktów biologicznych, aby dać rolnikom możliwie szeroki wybór. Stoimy bowiem na stanowisku, że dopiero spełnienie postawionych sobie przez branżę zobowiązań, pozwoli realizować cele Zielonego Ładu, w tym strategii „Od pola do stołu” oraz „Na rzecz bioróżnorodności”.” – mówi dr Joanna Gałązka z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.

Podczas gdy oryginalne środki ochrony roślin to ważne narzędzia w pracy rolnika, pozwalające na ograniczanie strat w plonach i produkowanie żywności wysokiej jakości, bezpiecznej dla konsumentów i w przystępnych cenach, podrabiane i nielegalne pestycydy podważają cele Zielonego Ładu i strategii „Od pola do stołu”. Według Europolu stosowanie tańszych, nielegalnych i niespełniających norm produktów doprowadziło do dewastacji pól i innych elementów ekosystemów, takich jak populacje pszczół.

Powiązane artykuły

X