Którym gatunkom owoców przybyło jesienią najwięcej konsumentów? – dane z 3 lat

W porównaniu do listopada 2020 r. najbardziej wzrosła liczba konsumentów śliwek (58%), borówek (43%) i malin (40%). W liczbach bezwzględnych liczba konsumentów śliwek wzrosła o 6,2 mln. Na kolejnych miejscach ex aequo borówki i gruszki, których zalety przypomina dr Tomasz Lipa, sadownik, przewodniczący zarządu Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, członek Core Teamu.

Wzrost liczby konsumentów owoców „listopad 2023 do listopada 2020 r.”

W liczbach bezwzględnych najbardziej wzrosła liczba konsumentów śliwek. W listopadzie jadło je 16,8 mln, czyli o 6,2 mln więcej niż 3 lata temu.

W listopadzie br. konsumpcję borówek deklarowało 9,7 mln. W liczbach bezwzględnych borówce przybyło 2,9 mln konsumentów.

Na trzecim miejscu znalazły się gruszki. W liczbach bezwzględnych borówce przybyło 2,9 mln konsumentów gruszek.

Procentowo, w porównaniu do listopada 2020, najbardziej wzrosła liczba konsumentów śliwek - o ponad 1/2 (58%). Na drugim miejscu znalazły się borówki (43%), na trzecim maliny (40%).

Na kolejnych miejscach truskawki i przetwory z aronii – z wynikiem odpowiednio 38% i 36% (co odpowiada wzrostom o 2,2 mln i 1,6 mln).

Badania kumulują deklaracje konsumpcji owoców deserowych oraz ich przetworów. W przypadku aronii owoców mrożonych, liofilizowanych czy kandyzowanych.

Wyniki badań konsumpcji 2020-2023

W lutym 2020 rozpoczęto monitoring spożycia najpopularniejszych warzyw i owoców. Projekt ma pomóc nam wszystkim zrozumieć rolę warzyw i owoców w codziennym odżywianiu i fakt, że powinny stanowić połowę tego co spożywamy.

Aktualizowane wynik dotyczące kilkudziesięciu gatunków są publicznie dostępne na stronie WczorajNaTalerzu.pl

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzy

Powiązane artykuły

X