Zrobotyzowane ule odpowiedzią na spadek populacji pszczół

Naukowcy szacują, że pszczoły pomagają zapylać ponad jedną trzecią roślin uprawianych na planecie. Jednak w ostatnich latach liczebność pszczół gwałtownie spada. Izraelska firma liczy na to, że robotyka i sztuczna inteligencja mogą temu zapobiec.

W 12-metrowym pudełku zwanym Beehome, system robotów i sztuczna inteligencja współpracują ze sobą, aby gościć tysiące pszczół miodnych. Beehome to pierwszy na świecie zrobotyzowany ul, który umożliwia monitorowanie populacji ula. Niepozorny ul wygląda jak biała szopa ogrodowa z kolorowymi szczelinami umożliwiającymi pszczołom wchodzenie i wychodzenie oraz panelami słonecznymi na dachu, które zasilają maszynę. Pudełko jest ognioodporne, odporne na zalanie i blokuje dostęp szkodliwym szkodnikom, takim jak szerszenie azjatyckie. Zaawansowana technologia zabija inwazyjne owady, w razie potrzeby dostarcza leki, a także zapewnia alternatywne źródła pożywienia dla pszczół.

Firma twierdzi, że ich nowe zrobotyzowane ule zmniejszyły spadek liczby kolonii pszczół do mniej niż 8% i ma nadzieję, że nadal będą obniżać tę liczbę. Tradycyjne ule są używane od około 150 lat i że przemysł pszczelarski musi ewoluować, jeśli ma walczyć z obecnym spadkiem populacji.

Beehome nie zastąpi pszczelarzy, tylko ograniczy ich pracę i zwiększy zyski dzięki wyższym plonom i większej liczbie pszczół.

źródło: TastinTable, fot. Beewise

Powiązane artykuły

X