Bez paniki, ale... Komunikat jagodowy UPL 28.02.2024

Za oknami iście wiosenne temperatury, a i słońce przygrzewa mocno. Budzi to wiele emocji i pytań czy już należy wykonywać pierwsze zabiegi na plantacjach jagodowych?

Niewątpliwym jest, że spotkamy się jeszcze z niejednym ochłodzeniem, a nawet mrozem podczas tej wczesnej wiosny. Warto jednak wykorzystać te cieplejsze dni na kilka ważnych czynności.

Sanitarnie

W pierwszej kolejności powinno się wykonać zabiegi mające na celu wyczyszczenie plantacji. W przypadku truskawek może być to moment na usunięcie suchych liści. W innych krzewach to wspaniały czas na wycinanie zbędnych pędów. Po takich pracach mechanicznych powstaje wielu uszkodzeń tkanek, które warto w najbliższych dniach zabezpieczyć produktami miedziowymi. Nie jest to jeszcze czas na infekcje powodowane przez powszechne patogeny jak mączniaki i inne choroby liści, ale nie zmienia to faktu, że uszkodzenia warto zabezpieczyć.

Suche liście i inne resztki roślinne mogą być źródłem patogenów

Suche liście i inne resztki roślinne mogą być źródłem patogenów 

Ocenić straty

Podczas wszelkich prac na plantacjach jagodowych warto ocenić czy zima wyrządziła wyraźne uszkodzenia tkanek. W borówkach i porzeczkach przecinamy pąki kwiatowe, w malinach szukamy uszkodzeń pędów i podstawy pąków, w truskawkach zaś należy ocenić kondycję karpy i korzeni. Nie jest to jeszcze czas na zabiegi regeneracyjne, ale warto wiedzieć co się dzieje na plantacjach i zaplanować zabiegi regeneracyjne na najbliższe tygodnie. Jak się tylko zrobi nieco bardziej zielono przyjdzie czas na wsparcie regeneracji stosując nalistnie ASAHI i rozbudzenie systemu korzeniowego przez podanie Goteo. Ale to jeszcze za chwilę.

Bywa że pąki borówek już wyraźnie przemarzły

Bywa, że pąki borówek już wyraźnie przemarzły

do art 1

Rosną zawsze

Nie da się ukryć, że oprócz krzewów jagodowych na plantacjach jagodowych zawsze towarzyszą nam różnorakie chwasty. Jeszcze przed intensywnym rozpędzeniem się wegetacji należy zadbać o odchwaszczenie. Tam gdzie jest to możliwe wskazane jest mechaniczne usunięcie chwastów i zabezpieczenie przed ich dalszym kiełkowaniem. Jest już wystarczająco ciepło i gleba ma w sobie na tyle dużo wilgoci, by zastosować tak zwane „doglebówki” jak np. Devrinol. Warunkiem jego skuteczności jest to, by podać go na glebę wolną od chwastów. Takie z pozoru wczesne podanie herbicydu jest bardzo bezpieczne i nie uszkadza roślin uprawnych, a i sama skuteczność chwastobójcza jest bardzo duża. Wczesne podanie Devrinolu pozwoli już na samym starcie sezonu ograniczyć konkurencyjne ze strony chwastów.

Nawet na z pozoru czystej plantacji znajdą się chwasty które mogą niebawem zcząć intensywny wzrost

Jeszcze czas

Na nawożenie doglebowe przyjdzie jeszcze czas. Wciąć jest jeszcze jednak moment na wykonanie analiz gleby, tak by późniejsze dokarmianie roślin było odpowiednio zbilansowane.

Michał Malicki, Doradca Techniczny ProNutiva – Rośliny Jagodowe

Powiązane artykuły

X