Śluzownica ciemna (Caliroa limacina)

Biologia
Jest to błonkówka z rodziny pilarzowatych. Śluzownica ciemna jest czarna i osiąga 5 mm długości. Jaja są białe, owalne oraz wydłużone. Larwy są ślimakowatego kształtu, żółtawe oraz pokryte oprócz stadium po ostatnim linieniu – czarnym śluzem. Poczwarka tego szkodnika jest koloru białawego, ukryta jest w szarym kokonie, w glebie. Zimują larwy w tych kokonach, na głębokości 5-10 cm. Samice śluzownicy ciemnej pojawiają się w drugiej połowie maja i składają jaja w nacięcia wykonane piłkowanym pokładełkiem na dolnej stronie liścia. Płodność samicy wynosi 50 jaj.

Szkodliwość
Śluzownica ciemna najczęściej żeruje na czereśniach, wiśniach, gruszach oraz jabłoniach i śliwach. Larwy żerują na górnej stronie liścia około 4 tygodni i przepoczwarczają się w glebie. Larwy zeskrobują górną stronę liści oraz szkieletują liście. Najliczniej larwy występują w drugiej części sezonu wegetacyjnego.

Zwalczanie
W celu określenia progu szkodliwości dla śluzownicy ciemnej, należy w okresie od czerwca do sierpnia na 20 losowo wybranych drzewach przeglądać co 14 dni po 10 rozet liściowych. Próg szkodliwości wynosi 40 larw szkodnika na 200 liści. Obecnie do zwalczania śluzownicy ciemnej zarejestrowane są następujące preparaty:
- Bulldock 025 EC,
- Sumi-alpha 050 EC.
Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z etykietą-instrukcją stosowania dołączoną do opakowania.
 

Powiązane artykuły

X