Przedłużenie zezwolenia na stosowanie glifosatu skrytykowane przez naukowców

W piątek UE udzieliła wstępnej zgody na przedłużenie zezwolenia na stosowanie środków zawierających glifosat. Decyzja została skrytykowana przez niezależnych badaczy, którzy twierdzą, że UE opiera się na nierzetelnych badaniach przedstawionych przez firmę Bayer.  

Zezwolenie na stosowanie produktów zawierających glifosat w UE wygasa w grudniu 2022 r., ale ma zostać odnowione na kolejny rok. Glifosat szeroko stosowany środek chwastobójczy został uznany za bezpieczny dla zdrowia.

Według niezależnego przeglądu przeprowadzonego przez badaczy zajmujących się badaniem chorób nowotworowych, decyzja UE opiera się na błędnej analizie przeprowadzonej przez niemieckiego giganta farmaceutycznego i chemicznego Bayer – jednego z największych na świecie producentów produktów na bazie glifosatu.

Naukowcy związani z niezależną austriacką organizacją ochrony środowiska (Global2000) stwierdzili, że aż 33 z 35 badań, na których firma Bayer oparła swoje zalecenia, były niekompletne. Tylko dwa z nich uznano za rzetelne, piętnaście za częściowo rzetelne i osiemnaście za nierzetelne.

Producent pominął dobrze znane badania wykonane przy użyciu nowoczesnych metod, które pokazują uszkadzanie przez glifosat DNA w wątrobie i innych narządach wewnętrznych.

Metody użyte w badaniach, na których firma Bayer oparła swoje wnioski, mają ponad 30 lat. „Modele użyte w tych badaniach wykrywają tylko pięć do sześciu na 10 substancji rakotwórczych” – mówi Knasmüller.

W 2015 r. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) działająca przy Światowej Organizacji Zdrowia również stwierdziła, że ​​istnieją „mocne dowody” na szkodliwe działanie glifosatu na DNA.

Jednak urzędnicy z Grupy Oceny ds. Glifosatu (AGG) – składającej się z państw członkowskich UE, Francji, Węgier, Holandii i Szwecji – odrzucili te badania i doszli do wniosku, że glifosat to bezpieczny środek/

„Teraz wydaje się, że UE powtarza ten sam błąd”, powiedział Knasmüller.

W 2019 roku amerykański sąd stwierdził, że Roundup – herbicyd produkowany przez firmę Bayer na bazie glifosatu – prawdopodobnie powoduje raka, a Bayer z premedytacją ukrywa ten fakt.

Od tego czasu firma była celem ponad 125 000 pozwów sądowych, skarżący twierdzili, że stosowanie glifosatu przyczyniło się do rozwinięcia u nich chłoniaka nieziarniczego. W ubiegłym roku firma wypłaciła prawie 9 mld euro w ramach odszkodowań.

„Niepokojące jest to, że badania sponsorowane przez koncern są w centrum unijnego procesu zatwierdzania glifosatu” – powiedział Angeliki Lyssimachou, z organizacji pozarządowej Health and Environment Alliance (HEAL).

W przeszłości urzędnicy UE odmawiali udostępnienia szczegółów na temat badań wykonywanych przez Bayer, jednak w marcu 2019 r. Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) z marca 2019 r. orzekł, że jest to działanie niezgodne z prawem.

Umożliwiło to niezależnym badaczom dokonanie pierwszego przeglądu materiałów.

Nowa niemiecka koalicja rządowa zapowiedziała, że środki zawierające w swoimi składzie glifosat zostaną uśnięte z rynku do końca 2023 r.  

Ostateczna decyzja dotycząca zezwolenia na stosowanie glifosatu w krajach UE w zostanie podjęta przez państwa członkowskie w przyszłym roku.

Źródło: euobserver.com 

Komentarze  

0 #2 Mirek 2022-04-08 06:06
Niestety, niektórzy dziennikarze w pogoni za sensacją, będąc niekompetentni i niezorientowani, wprowadzają opinie publiczną w niepotrzebny zamęt. Glifosat stosowany zgodnie z przeznaczeniem nie jest szkodliwy. I ten fakt został potwierdzony, nie pierwszy raz, przez w/w komisje międzynarodową. Natomiast może dochodzić do stosowanie nizgodnego z etykietą. To jednak nie jest przedmiotem badań. Cynicznie wykorzystuje to agentura wpływu Moskali umieszczona i finansująca różne organizacje "ekologiczne". Cel tych działań i mocodawcy, w dniu dzisiejszym powinien być dla osób, w tym dziennikarzy korzystających z rozumu, a nie goniących za sensacją, oczywisty i znany
Cytować
+5 #1 Chochlik 2021-11-30 10:23
"naukowscy" najpierw nich zaproponują alternatywę.
Cytować

Powiązane artykuły

Glifosat dalej będzie drogi?

ECHA: Glifosat nie jest rakotwórczy

Brutalne rozstanie z glifosatem

X