Pomoc dla producentów jabłek deserowych

Rząd planuje przyjąć rozporządzenie dotyczące nadzwyczajnej pomocy dla producentów jabłek. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się zapowiedź rozpoczęcia prac nad projektem.

„Aktualnie mamy do czynienia z nadzwyczajnymi zaburzeniami funkcjonowania rynku jabłek deserowych wywołanymi ograniczeniem dostępu do rynku białoruskiego i innych rynków eksportowych spowodowanym wprowadzeniem z dniem 1 stycznia 2022 r. embarga na przywóz produktów rolnych z Unii Europejskiej i rosyjską agresją w Ukrainie. – uzasadnia resort rolnictwa.

Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (z dnia 23 marca 2022 r.). przewidujące nadzwyczajną pomoc dla producentów w sektorach rolnych. Na ten cel zostanie wykorzystana rezerwa kryzysowa w wysokości 500 mln euro na całą UE. Polsce przypada ponad 44 mln euro.

Wykorzystując te fundusze, ministerstwo rolnictwa chce pomóc sadownikom poprzez zmniejszenie podaży jabłek deserowych na rynku i skierowanie części ich do wykorzystania jako surowiec dla przetwórstwa. Jabłka znajdujące się wciąż w chłodniach producentów zostałyby kupione przez zakłady przetwórcze w maju i ewentualnie czerwcu br. w celu ich przetworzenia.

- Zakłada się, że produkcja jabłek, która w normalnych warunkach trafiłaby na rynek białoruski i inne rynki eksportowe zostanie zagospodarowana w alternatywny sposób na cele spożywcze. Do wsparcia kwalifikować się będą wyłącznie jabłka deserowe, tj. spełniające minimalne wymagania jakości handlowej przewidziane w ramach normy dla klasy II. (…) skuteczność proponowanej pomocy wymaga jej pilnego uruchomienia”. – czytamy.

Planowany termin przyjęcia projektu to II kwartał 2022 r. 

"Projektowane rozporządzenie wdraża pomoc ustanowioną przepisami rozporządzenia (UE) 2022/467, a jego celem jest zmniejszenie podaży jabłek deserowych poprzez przekierowanie części ich zasobu w bieżącym sezonie (2021/2022) do wykorzystania jako surowiec dla przetwórstwa. Jabłka znajdujące się wciąż w chłodniach producentów zostałyby zakupione przez zakłady przetwórcze w maju i ew. czerwcu br. w celu ich przetworzenia" – poinformowano.

W ocenie resortu rolnictwa nadwyżka może sięgać 200-300 tys. ton jabłek.

źródło: polskieradio24.pl za: PAP; sip.lex.pl; gov.pl

 

Komentarze  

+1 #2 Żuuull.. 2022-04-28 05:13
Cytuję Mateusz:
Nie ma żadnej nadwyżki

Dane wapa to lipa

A co z tymi co sprzedali???

Kolejny wałek rządu....a na jesieni jabłko przemysłowe 10gr.(czy napewno????)w ubiegłym roku ci wielcy sadownicy juz pokazali jak można tę cenę obniżyć.
Cytować
+5 #1 Mateusz 2022-04-21 05:29
Nie ma żadnej nadwyżki

Dane wapa to lipa

A co z tymi co sprzedali???
Cytować

Powiązane artykuły

X