Zatwierdzono roczną liberalizację eksportu produktów z Mołdawii do UE

Parlament Europejski zatwierdził liberalizację eksportu produktów rolnych z Mołdawii do Unii Europejskiej. Zgodnie z podjętą decyzją kontyngenty eksportowe zostaną podwojone na okres jednego roku dla siedmiu produktów: jabłek, wiśni, śliwek, winogron deserowych, pomidorów, czosnku i soku z winogron.

5 lipca 2022 w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie w sprawie liberalizacji eksportu produktów rolnych z Republiki Mołdowii do Unii Europejskiej.

„Przegłosowany przytłaczającą większością – 572 głosów za (28 przeciw i 32 wstrzymujących się) dla propozycji Komisji Europejskiej, aby na rok podwoić kwoty eksportowe siedmiu kategorii produktów rolnych w Republice Mołdawii, dla których obowiązują kontyngenty taryfowe nadal stosowane przy wchodzeniu na rynek UE. Unia Europejska jest już głównym partnerem handlowym dla Mołdawii. Prawie dwie trzecie mołdawskiego eksportu trafia na rynek europejski” – powiedział jeden z eurodeputowanych.

Decyzja została podjęta, ponieważ wojna na Ukrainie mocno uderzyła w mołdawskich rolników, blokując eksport produktów rolnych do krajów wschodnich.

- Z tego powodu wielokrotnie zwracaliśmy się do Parlamentu Europejskiego o liberalizację eksportu produktów rolnych z Mołdawii na rynek UE. Na początku czerwca Komisja Europejska wystąpiła z propozycją uregulowania podwajania kwot eksportowych na okres jednego roku dla siedmiu produktów, dla których nadal obowiązują kontyngenty taryfowe. Chcę, aby podjęte środki nie pozostały tymczasowe, ale stały się nowym krokiem w kierunku integracji Republiki Mołdawii z jednolitym rynkiem europejskim” – podkreślił Mureşan.

Zgodnie z podjętą decyzją kontyngenty eksportowe zostaną podwojone na okres jednego roku dla siedmiu produktów, dla których nadal obowiązują kontyngenty taryfowe. Są to pomidory, czosnek, winogrona stołowe, jabłka, wiśnie, śliwki i sok winogronowy. Wcześniej Mołdawia eksportowała w dużych ilościach śliwki i winogrona na Ukrainę, Białoruś i do Rosji.

Komentarze  

0 #2 Guest 2022-07-10 04:45
Jak oni dbają o obcych..... Jedyna pociecha, to taka, że jak ich w końcu przyjmą do Unii, to ograbią ich w krótkim czasie tak jak, to robili i robią z nami.
Cytować
+1 #1 ***** *** 2022-07-08 12:57
Bardzo dobrze
W unii europejskiej brakuje owoców

I są za drogie
Cytować

Powiązane artykuły

X