Wzrost cen jabłek jest nieunikniony

Wzrost udziału owoców skierowanych do przetwórstwa oraz podwyższone koszty magazynowania owoców, mimo zmniejszonej sprzedaży eksportowej, mogą mieć odzwierciedlenie w niższych zapasach jabłek (r/r) w kolejnych miesiącach 2023 . Według analityków Departamentu Analiz Ekonomicznych banku PKO w takich uwarunkowaniach możliwy jest wzrost cen jabłek większy od sezonowego wzorca, co może skutkować wzrostem inflacji w kategorii owoce w drugim kwartale 2023 roku.

W opublikowanym w grudniu raporcie dot. rynku jabłek, USDA wskazuje na spadek światowej produkcji tych owoców w sez. 2022/23 o 4,7% r/r. Główną przyczyną będzie obniżka zbiorów w Chinach (o blisko 11% r/r), odpowiadających za ponad połowę globalnej produkcji tych owoców (55% w 2021).

W Polsce, wg wynikowego szacunku GUS, zbiory jabłek w 2022 wyniosły ponad 4,2 mln t i były wyższe o 5% r/r, przy wzroście zbiorów owoców z drzew o 6% r/r. Wysoką dynamiką wzrostu charakteryzowała się produkcja gruszek (+17% r/r).

Przy uszczuplonych możliwościach eksportu polskich jabłek, a także wskutek wzrostu kosztów przechowywania, większego znaczenia w zagospodarowaniu jabłek nabrało przetwórstwo. Z danych GUS wynika, że krajowa produkcja soku jabłkowego od września’22 do listopada’22, czyli w okresie w którym wytwarza się blisko 50% rocznej produkcji, wzrosła o blisko 18% r/r (dane dla firm o zatrudnieniu 50 os. i więcej).

Gorsze perspektywy eksportu jabłek do Egiptu

W sez. 2022/23 zmniejszyły się możliwości sprzedaży polskich jabłek do Europy Wschodniej (skutek wojny), niemniej nienajlepsze perspektywy stoją przed sprzedażą na ważne rynki pozaeuropejskie. Według USDA Egipt, który w minionym sezonie był największym odbiorcą jabłek z Polski, w sez. 2022/23 może zanotować spadek importu tych owoców o 28% r/r, co może mieć odczuwalne konsekwencje dla polskiego rynku. Już w pierwszych miesiącach bieżącego sezonu (wrzesień-październik) polski eksport jabłek obniżył się o 26% r/r (za GUS).

Większy wolumen produkcji soków przełoży się dodatnio na ich sprzedaż zagraniczną, choć pierwsze miesiące sez. wykazywały się zmniejszoną dynamiką sprzedaży – eksport w wrz-paź’22 wzrósł o 3,6% r/r po wzroście o 47% r/r w sez. 2021/22. Czynnikiem wspierającym dla polskiego eksportu koncentratu soku jabłkowego jest spadek aktywności Chin w handlu. Dane USDA dla pierwszych miesięcy sez. 2022/23 potwierdzają znaczący spadek dostaw chińskiego soku na rynek amerykański (-40% r/r w okr. wrz-paź’22).

Ceny jabłek deserowych wyższe

 Zmiany cen jabłek w kraju mogą odzwierciedlać sytuację różnicy w podaży między rynkiem świeżym a przetwórstwem – wg MRiRW przeciętna cena skupu jabłek deserowych w 3 pierwszych tyg. gru’22 była wyższa 36% r/r, podczas gdy w przetwórstwie ceny odnotowały spadki r/r.

źródło: Agro Navigator

Komentarze  

+15 #2 Ekonom 2022-12-31 08:41
O wszystkim zadecydują popyt i podaż a nie dywagacje gumofilców pod kościołem i w internecie

Jak zabraknie to za govvno zapłacą jak za złoto

Jak będzie za dużo to super baltona skończy na patelni

Tyle naszego co sobie pogadamy

Na chwilę obecną za mało jabłek wyjeżdża z Polski i słabo to wygląda
Cytować
+14 #1 Ekonom 2022-12-30 20:10
Nieunikniona to jest śmierć i podatki
Cytować

Powiązane artykuły

X