Uprawa Jonagolda nie ma przyszłości

W Belgii Jonagold jest nadal zdecydowanie najpopularniejszą odmianą jabłoni, jednak coraz więcej belgijskich producentów decyduje się na karczowanie tej odmiany. Zdaniem ekspertów Jonagold nigdy nie zniknie z rynku belgijskiego, ale jeśli chodzi o rynek eksportowy, nie odgrywa już prawie żadnej roli.

„Cały belgijski sektor jabłek boryka się z problemami. Całkowita produkcja na osobę wynosi 20 kilogramów, podczas gdy konsumpcja to tylko 8,8 kilograma. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że 2 kilogramy pochodzą z jabłek importowanych, 6,8 kilograma zostaje na jabłka krajowe. Zatem większa część jabłek wyprodukowanych w Belgii musi być wyeksportowana. Jednak nie tylko Belgia ma ten problem, również Francja i Holandia są krajami eksportowymi, Niemcy mają mnóstwo Red Jonaprince, który jest podobny do Jonagolda. Prowadzi to do nadwyżki podaży, która następnie trafia do przemysłu. Jonagoldy dobrze sprzedają się w sklepie, aby pod koniec sezonu nadal można je było eksportować, ale wtedy inne odmiany, takie jak Gala i Elstar, muszą zostać sprzedane w pierwszej kolejności. – mówi Laurent De Smedt (BelOrta).

Ważnym czynnikiem dla Wima Woutersa (Wouters Fruit) jest konkurencja z Polski. „Problem z belgijskimi jabłkami Jonagold jest taki, że w Polsce też uprawia się tę odmianę. I są one sprzedawane na tych samych rynkach, co nasze jabłka. Ale biorąc pod uwagę warunki, w jakich są uprawiane w Belgii, nie możemy konkurować ceną. To jest trochę niesprawiedliwe. Istnieje duży rynek przemysłowy, ale tak naprawdę nadaje się on tylko do trzeciego lub czwartego zbioru. A przy 0,22 lub 0,23 euro, które dostajesz za łatwe do obrania jabłka, nie możesz sobie pozwolić na uprawę jabłek. – mówi.

Trudności ze sprzedażą odmiany doprowadziły to do tego, że wielu belgijskich sadowników zdecydowało się wykarczować drzewa odmiany Jonagold. „Nie jestem też przekonany, że powinniśmy uprawiać Jonagold tylko na rynek belgijski” – dodaje Tony Derwael (Bel'Export). „Ale jeśli tak jest rzeczywiście, około połowa z 4000 hektarów belgijskiego areału Jonagoldów będzie musiała zniknąć”. Laurent mówi, że producenci mają niewielki wybór. „ Z powodu nadprodukcji doradzaliśmy naszym sadownikom latem karczowanie sadów, które mają więcej niż 18 lat, nawet jeśli te drzewa nadal rodzą dobre jabłka. Pod tym względem producenci powinni sadzić różne odmiany. Sama uprawa Jonagolda po prostu się już nie opłaca."

źródło: freshplaza.com 

Komentarze  

0 #1 Leon 2023-02-16 06:39
-my Wam doradzimy byście godnie żyli(przecież doradców z beneluxu mięliśmy swego czasu w pytę)uczcie się od najlepszych nasi doradcy czekają-karma wraca
Cytować

Powiązane artykuły

X