Ciągłe dofinansowanie zakupu nawozów i dopłaty do karczowania sadów

Zarząd Świętokrzyskiej Izby Rolniczej zwrócił się do ministra rolnictwa za pośrednictwem KRIR o pilne podjęcie działań w celu złagodzenia coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej polskich rolników.

Brak opłacalności produkcji – wysokie ceny środków produkcji tj. nawozów, środków ochrony roślin, paliw, opału, prądu itp. powodujące zagrożenie utraty płynności finansowej gospodarstw dlatego zdaniem ŚIR wymagana jest interwencja rządu ws. wprowadzenia mechanizmów pomocy krajowej dla gospodarstw.

Zdaniem ŚIR rolnicy powinni mieć możliwości ciągłego dofinansowania zakupu nawozów mineralnych w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych, co przekładało by się na obniżkę kosztów produkcji, a tym samym mniejszym wzrostem cen artykułów rolno-spożywczych. Drogie nawozy to efekt mniejszych plonów, co w obecnej sytuacji jaka jest na Ukrainie, spadek poziomu produkcji jest dla rolników jak i konsumentów nie powinien zaistnieć.

Zdaniem świętokrzyskich sadowników konieczne jest zakończenie programu wsparcia na nowe nasadzenia sadownicze, a fundusze powinny zostać przeznaczone na karczowanie starych sadów oraz na rekultywację gruntów po sadach. Ograniczenie produkcji sadowniczej powinno być zrekompensowane z tytułu utraconego dochodu na wzór rezygnacji z uprawy np. buraków cukrowych przez okres min. 5 lat a grunty przeznaczyć pod uprawę innych upraw.

 

Komentarze  

+5 #3 Bolek 2023-03-01 18:04
Dopłata to błędne koło. Należy wszystkie zakończyć bo 1000 ha to realnie 100 gospodarstw po 10 ha na której pracują qwqciagni na gąsienicach 2000000 sztuka.
To jest chore chora unia
Cytować
+14 #2 Trrr 2023-03-01 06:51
Robiąc dopłaty masa urzędasów ma zajęcie to raz a dwa wielu nie spełni kryteriów doplat bo a to faktura za stara albo za świeża albo cena nawozu się nie kwalifikuje xD
Cytować
+27 #1 Żuuull.. 2023-02-28 19:46
Po jaką cholerę dopłacać!!! Wystarczy nie podnosić Jak mam będą dokładać to producenci będą podnosić i zrobi się błędne koło
Cytować

Powiązane artykuły

X