Policz, zanim sprzedasz

Przed przystąpieniem do sprzedaży, warto policzyć koszt wyprodukowania jabłek. Jeśli znamy koszt własny, wiemy jaka powinna być minimalna cena, poniżej której nie sprzedamy owoców.

Wiedza ta da nam silny argument w negocjacjach z kupującym. Przy gwałtownym wzroście cen pracy, surowców i energii dobrze byłoby przeliczyć koszt własny produktu. W końcu opłacalny wzrost jest możliwy tylko ze znajomością kosztu własnego.

To żadna nowość, że wzrosły ceny robocizny, energii i surowców, ale jaki to ma wpływ na koszt produkcji naszych owoców? NFO zapytało o to księgowego Henka Verheuvela z Visser&Visser i doradcę biznesowego Arieana Westeenga z Alfa Accountants.

Widoczny jest wzrost w kosztach pracy (+10%), ale także wzrosły np. koszty energii, nawozów, środków ochrony roślin itp.. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki ma to wpływ na koszt własny przedsiębiorstwa. To w ogromnym stopniu zależy od tego, jak dany przedsiębiorca zorganizował swoją firmę.

„W przypadku sadowników, którzy pracują samodzielnie, koszty pracy mają wpływ tylko podczas zbioru, podczas gdy w przypadku firm zajmujących się sortowaniem robocizna ma znacznie większy udział w kosztach”, wyjaśnia Westeeng. A rosnące koszty energii mają większe konsekwencje dla firm z własnym chłodzeniem niż dla firm bez. „Produkcja wpływa również na koszt własny, a także dostrzegam duże różnice między firmami w wydajności kompletacji. Koszty kompletacji między firmami wahają się od 9 do 14 do 15 centów za kilogram” - mówi Verheuvel.

Koszt własny zależy również od sposobu finansowania producenta. Więcej finansowania zewnętrznego oznacza wyższe koszty odsetek. Wreszcie wzrosły również koszty utrzymania, a co za tym idzie prywatne wypłaty. To również musi być ostatecznie opłacone z owoców.

Dlatego jeśli znasz swój koszt własny, wiesz również, jaka powinna być minimalna cena przychodu za kilogram. - mówi Westeeng.

Częściowo ma to na celu uzyskanie dobrego obrazu produkcji, ponieważ według wstępnych szacunków zbiorów oczekuje się mniejszej liczby jabłek i gruszek. Upewnij się również, że dobrze znasz oczekiwania produkcyjne i przystępujesz do negocjacji z prawidłowymi informacjami.

Pomyśl także o tym, co trzeba zrobić, aby w przyszłości pozostać sadownikiem. W dłuższej perspektywie poziom inwestycji w nowe nasadzenia będzie wyższy.
W końcu wzrosły też koszty materiałów i ceny gruntów.

Więc zastanów się dokładnie, jaka cena jest właściwa i nie sprzedawaj tylko na wyczucie.

źródło: NFO

Komentarze  

-1 #3 Xxxx... 2023-08-26 18:59
Cytuję Ekonom:
O czym ten człowiek mówi

Przecież sadownictwo to miłość i pasja
A nie biznes


Rachunek ekonomiczny tu nie działa;)


Jeb...ęty jak zawsze
Cytować
+4 #2 Ekonom 2023-08-23 14:25
O czym ten człowiek mówi

Przecież sadownictwo to miłość i pasja
A nie biznes


Rachunek ekonomiczny tu nie działa;)
Cytować
+1 #1 Ekonom 2023-08-23 07:31
Jak to co zrobić by w przyszłości pozostać sadownikiem

Przecież każdy wie,że dosadzac bo jest za mało i inni weszli na nasze miejsce stąd niskie ceny
Cytować

Powiązane artykuły

X