Wsparcie dla polskich eksporterów jabłek

IMG 4113Produkujemy w Polsce tak wiele jabłek, że nie jesteśmy w stanie wyeksportować ich odpowiednio dużo. Sytuację pogorszyło wprowadzenie rosyjskiego embarga. Jednak pomimo zakazu polskie jabłka trafiają na rynek rosyjski. Warto spojrzeć na państwa sąsiednie i na zachodzie Europy, które są dużymi rynkami zbytu i jednocześnie szansą dla polskich eksporterów jabłek: np. Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania – podkreślała K. Kokoszka. Wspomniała ona także o ofercie firmy Syngeta (środkach ochrony roślin), która wspiera sadowników w produkowaniu jabłek wysokiej jakości. Jak zaznaczyła, jednym z produktów w portfolio firmy jest Score (przeciwko parchowi), który jest już 25 lat na polskim rynku. W związku z tym, oferowany będzie w tym sezonie w obniżonej cenie.  

Kamil Jeziorek z firmy Syngenta przedstawił założenia i osiągnięcia systemu Fruit Quality Contract ( FQC) w Polsce i w Holandii. Zachodnie sieci handlowe m.in. niemieckie, nakładają na producentów owoców wymagania, aby liczba pozostałości w jabłkach była zminimalizowana do 4 substancji czynnych, a poziom MRL by stanowił 70-80 proc. poziomu dopuszczonego w unijnych normach.

Tak wygórowane oczekiwania odbiorców można spełnić, m.in. z wykorzystaniem FQC, który wprowadziła Syngenta, aby wesprzeć sadowników. Fruit Quality Contract to system, w którym dobiera się do programu ochrony preparaty o odpowiednim profilu rozpadu substancji aktywnych.  Wykorzystuje  się produkty, które dają mniej pozostałości w owocach. Te, które mają dłuższy czas rozpadu stosuje się na początku sezonu, a szybko ulegające degradacji pod koniec. Odpowiednia rotacja pozwala uniknąć uodparnianiu się patogenów na ś.o.r. Sadowników w ramach FQC wspierają koordynatorzy, zapewniający doradztwo techniczne.

W ramach systemu udało się wyprodukować wysokiej jakości jabłka, w których liczba pozostałości nie przekroczyła czterech, a suma pozostałości była  niższa od unijnych norm i spełniała wysokie wymagania niemieckich sieci handlowych. Udało się to osiągnąć zarówno w 2014, jak i 2015 r., choć lata te były drastycznie różnych od siebie (sezon z dużymi opadami i sezon suchy).

Kilka lat wcześniej FQC wprowadzono do upraw w Holandii. Osiągnięto tam również bardzo dobre wyniki.

Powiązane artykuły

X