Czarne porzeczki łączą producentów i piwowarów

 

W połowie lipca zadebiutowało piwo SALAMANDER Blackcurrant Berliner Weisse – mix tradycyjnego, historycznego stylu – jasnego, kwaśnego, niezwykle lekkiego i orzeźwiającego piwa – Berliner Weisse, fermentowanego z udziałem bakterii kwasu mlekowego, z dodatkiem czarnych porzeczek. Owoc współpracy Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) i Browaru Stu Mostów.

 Projekt po raz pierwszy oficjalnie łączy siły branżowej organizacji producentów i browaru rzemieślniczego. Celem jest promocja potencjału współpracy piwowarów i plantatorów owoców jagodowych.

– Spotkały się dwie potężne branże. Razem możemy robić ciekawe rzeczy, ciekawe piwa, które ucieszą podniebienia smakoszy i rozsławią Polskę. Łącząc siły możemy stworzyć produkt, którego inni nie zrobią – mówi Jakub Ośródek z Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek.

- Oprócz barwy, smaku i aromatu, porzeczki wprowadziły również dodatkową kwaśność. Tego typu piwa bardzo zyskują na popularności, styl Berliner Weisse przeżywa prawdziwy renesans. Było to widać choćby na Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa. To jest trend, który możemy jako Polacy wykorzystać – przekonywał Mateusz Gulej, Główny Piwowar w Browarze Stu Mostów.

– Talenty piwowarów i polskie kompetencje uprawy owoców są już dziś naszą eksportową wizytówką. Piwowarstwo to dobry partner dla porzeczki i jagodowych – podsumował Piotr Baryla, Prezes KSPCP.

– Mamy ponad 150 browarów rzemieślniczych, niebawem będzie 200. Współpracujmy. Kraft potrzebuje najwyższej jakości owoców i kompetencji w doborze odmian – mówią Arletta i Grzegorz Ziemian, twórcy pierwszego po latach browaru rzemieślniczego we Wrocławiu.

Specyficzny smak porzeczek jest atutem dla piwowarów.
Piwo jest bardzo ciekawe. Ma bardzo niski ekstrakt, zasyp złożony tylko z jasnych słodów – pilzneńskiego i pszenicznego. To dlatego jest tak lekkie. Niska, wręcz niewyczuwalna goryczka, pojawia się dzięki użyciu szlachetnego chmielu Tettnanger. Czarne porzeczki dodano na późnym etapie fermentacji i leżakowania. Wirowanie oddzieliło cząstki stałe (pestki, skórki), ale zachowało pektynowe zmętnienie. Czarne porzeczki nadały charakterystycznego smaku i aromatu oraz jeszcze bardziej podkreśliły kwaśny profil.

Najnowsza historia stylu Berliner Weisse w Polsce jest bardzo ciekawa. Browar Stu Mostów uwarzył ART#8 Strawberry Berliner Weisse. To piwo stworzyło modę na ten styl i dodatek owoców. Jest bardzo popularne za granicą. Niedawno uznane najbardziej oczekiwanym piwem berlińskiego BRLO Brwfest. Dało fundament pod ART#9 Oatmeal Hoptart i 3 złote medale RateBeer Best Awards, w tym tytuł Best New Beer in the World 2016 oraz za „wybitne osiągnięcia w ramach stylu Berliner Weisse”.

Współpraca piwowarów i plantatorów
Wspólny projekt połączył kompetencje piwowarów i plantatorów. Celem Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek jest promocja współpracy obu branż. Obie mają mocną pozycję. Polska jest jednym z liderów w produkcji owoców jagodowych i jednym z liderów piwnej rewolucji. Rynek piwowarski w Polsce należy do najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki. Rośnie liczba browarów. Liczba piwnych premier przekracza już 1500 rocznie. Kraft buduje kapitał kreatywny i wzmacnia tożsamość regionalną i tożsamość Polski, która historycznie przynależy do kultury piwa.

Uroczysta premia odbyła się równolegle we Wrocławiu i Lublinie. Wrocław to siedziba Browaru Stu Mostów. Miasto, w którym jest najwięcej w Polsce piwnych inicjatyw, najważniejsze piwne eventy. Miasto nazywane Stolicą Dobrego Piwa. Lublin to stolica regionu odpowiedzialnego za 1/3 światowej produkcji czarnej porzeczki. W premierze brali udział również plantatorzy z regionu łódzkiego.

Piwo w lipcu dostępne będzie jest w najlepszych multitapach, specjalistycznych sklepach w całej Polsce i na zagranicą. Będzie też prezentowane na letnich festiwalach i na Beer Geek Summer 2017.

Partnerzy
Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek reprezentuje branże i promuje walory porzeczki. Polska jest największym na świecie producentem czarnych porzeczek i najważniejszym ich eksportem. Odpowiada za 53% światowej produkcji (dane International Blackcurrant Association). KSPCP działa ze świadomością, że kooperacje i produkty kreowane w Polsce muszą mieć wpływ na popularność czarnej porzeczki, która nie musi być przecież owocem generycznym. Możemy spożywać ją w różnej formie. Kreatywności polskich piwowarów może zatem pomóc plantatorom.

Browar Stu Mostów – miejski browar we Wrocławiu, najbardziej międzynarodowy browar rzemieślniczy w Polsce. Eksportuje do ponad 10 krajów. Piwo warzone przez wrocławian można kupić na 3 kontynentach. Lideruje pod względem ilości międzynarodowych kooperacji. Jako pierwszy w Polsce warzył z Amerykanami, Niemcami i Hiszpanami. Buduje Piwne Mosty z najbardziej renomowanymi browarami w Europie. Browar promuje za granicą m.in. piwo WRCLW Schöps, będące pszenicznym symbolem Wrocławia. Browar jest członkiem Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej i pierwszym polskim członkiem The Brewers Association - największej na świecie organizacji skupiającej browary rzemieślnicze. Warzy pod markami: WRCLW, Salamander i ART. Piwa wszystkich trzech marek zdobyły medale na najbardziej prestiżowych konkursach w Polsce, Europie i w USA.

 Porzeczkowe piwo zadebiutowało pod marką Salamander. To marka, która pokazuje moc spotkania przy piwie, przyjaźni i szacunku. Jest to stary piwny zwyczaj i toast, który powstał na początku XIX w. we Wrocławiu. Zwyczaj kultywowany i praktykowany do dziś w czasie biesiad w kręgach niemieckich korporacji studenckich. Produktowo to oczywiście piwa nowofalowe.

Zapraszamy na pierwszy łyk piwa z dodatkiem czarnych porzeczek!

Więcej o piwie https://100mostow.pl/salamander-blackcurrant-berliner-weisse

Więcej o marce https://100mostow.pl/marka-salamander  

Więcej o Stowarzyszeniu Plantatorów Czarnych Porzeczek http://www.kspcp.pl   

 

Powiązane artykuły

X