Stare odmiany nie przepadną dzięki projektowi „Owoce pamięci”

 

Stare odmiany drzew owocowych są wspólnym dobrem i dziedzictwem, które warto ocalić od zapomnienia i zachować dla przyszłych pokoleń. Nawet jeśli nie przedstawiają obecnie wartości dla produkcji towarowej, cechują się wyjątkowym smakiem i aromatem. Stanowią ważny z hodowlanego punktu widzenia zasób materiału genetycznego, który może zostać wykorzystany do produkcji nowych odmian.

W setną rocznicę urodzin Ojca Świętego Jana Pawła II Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego rozpoczął inicjatywę pod hasłem „Owoce pamięci”, w ramach której  podejmowane będą działania mające na celu ochronę dawnych odmian drzew owocowych, m. in. poprzez tworzenie tradycyjnych sadów i alei pamięci Jana Pawła II w przestrzeni publicznej.

Planuje się także inwentaryzację sadów ze starymi odmianami, promocję bioróżnorodności  czy bezpłatne szkolenia sadownicze.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą skontaktować się z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź telefonicznie 42 640 65 61.

Komentarze  

0 #1 Fred 2020-07-27 18:11
Szafrankę bym sobie zaszczepił. Bardzo mi ona smakowała. Malinówkę mam. Do grudnia też bardzo smakuje. Potem zmienia smak nie wiem jak to się dzieje. Kosztel też uwielbiam, mam.
Cytować

Powiązane artykuły

X