Drylownica do wiśni, która nie niszczy owoców – projekt polskich naukowców

Drylownica do wiśni, która nie niszczy owoców – to urządzenie, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. Dzięki temu producenci będą mieli większe możliwości przetwarzania wiśni, będzie można suszyć wiśnie jak winogrona na rodzynki.

W ramach projektu opracowana zostanie nowa innowacyjna technologia drylowania owoców miękkich, która przez wykorzystanie ultrasonicznego noża oraz podciśnienia pozwoli na usunięcie pestki z wiśni przy znacznie mniejszym naruszeniu struktury owocu. Prawie nienaruszona struktura owoców (w owocu zostanie wycięty z jednej strony niewielki otwór pozwalający na usunięcie pestki) umożliwi ich wykorzystanie m.in. w procesach kandyzowania, suszenia, rodzynkowania.

Drylownica ma powstać w najbliższym czasie, nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztować, jednak ma być dostępna dla kieszeni przeciętnego rolnika, tak żeby mógł produkować nie tylko wiśnie, ale i rodzynki z nich.

Politechnika Świętokrzyska będzie współpracowała ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Suszarnią Owoców, Warzyw i Ziół Marii Chmielewskiej. Kierownikiem projektu jest doktor Łukasz Nowakowski.

- Największym wyzwaniem będzie wyciągnięcie tej pestki z bardzo miękkiego owocu, tak by zostało w nim jak najwięcej soku i miąższu. Dzięki temu owoc będzie bardziej wartościowy, będzie zawierał więcej witamin - tłumaczy doktor Łukasz Nowakowski. Naukowcy chcą rozpocząć testy na wiśniach jeszcze w tym roku.

Projekt „Wiśnia bez pestki” jest doskonałym przykładem jak nauka może wspierać przedsiębiorców z branży rolniczej.

- To innowacyjne rozwiązanie jest rzeczą niesamowicie ciekawą, która przyczyni się do konkurencyjności gospodarki, a rolnikom zwiększy dochody. Będą oni mogli w ramach własnego gospodarstwa sprzedawać produkt przetworzony - tłumaczy poseł Krzysztof Lipiec.

Polska jest czwartym na świecie producentem wiśni, jednak największym problemem są niskie ceny. Urządzenie opracowywane przez kieleckich naukowców umożliwi przetwarzanie owoców tj. suszenie, kandyzowanie i rodzynkowanie, co pozwoli zwiększyć dochody producentów wiśni.

Źródło: sodr.pl, TVP 3, radio.kielce.pl

 

Komentarze  

0 #2 Roman 2021-01-30 03:21
Cytuję drylu na badylu:
No i kiedy teraz rolnik będzie oglądał TVN, skoro w dzień każą mu zrywać a w nocy drylować ?


Rolnicy oglądają tvpiss
Cytować
-2 #1 drylu na badylu 2021-01-29 17:49
No i kiedy teraz rolnik będzie oglądał TVN, skoro w dzień każą mu zrywać a w nocy drylować ?
Cytować

Powiązane artykuły

X