Instytut Ogrodnictwa – Państwowym Instytutem Badawczym

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2020 r. (Dz. U. 2020 poz. 2342) Instytutowi Ogrodnictwa z siedzibą w Skierniewicach został nadany status Państwowego Instytutu Badawczego (PIB).

Tym samym według obowiązujących przepisów prawa Instytut Ogrodnictwa został wskazany do wykonywania w sposób ciągły zadań szczególnie ważnych dla planowania i realizacji polityki państwa, których wykonywanie jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, gospodarki żywnościowej, ochrony środowiska, poprawy jakości życia obywateli oraz ochrony dziedzictwa narodowego.

Wśród zadań przewidzianych Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2020 r. do realizacji przez Instytut Ogrodnictwa − Państwowy Instytut Badawczy wymieniono następujące zadania:
1) ochrona roślinnych zasobów genowych;
2) utrzymanie wysokiej jakości elitarnego materiału roślin sadowniczych;
3) hodowla i nasiennictwo roślin uprawnych;
4) doskonalenie zasad racjonalnego nawożenia;
5) rolnictwo ekologiczne;
6) ochrona roślin;
7) zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin;
8) udział w przygotowaniu, a następnie monitorowaniu wpływu wspólnej polityki rolnej na produkty ogrodnicze;
9) optymalizacja produkcji upraw sadowniczych na terenach górskich i podgórskich.

Nadanie jednostce statusu PIB podnosi jej rangę i umożliwi realizację wielu ważnych zadań z zakresu nauk ogrodniczych, a w szczególności tych wspierających działania państwa nakierowane na wdrażanie zasad Europejskiego Zielonego Ładu oraz realizację zobowiązań wynikających z programu Wspólnej Polityki Rolnej.

Źródło: materiał prasowy IO-PIB

fot. mat. prasowy IO

Komentarze  

-1 #2 Roman 2021-02-16 13:29
Od 30 lat powtarzam,że ta jednostka powinna być utrzymywana przez sadowników,warzywników,kwiacia rzyszkolkarzy itp.
Kilkaset tysięcy gospodarstw po 20 zł miesięcznie i powinno starczyć.
I to my powinniśmy zlecać badania,hodowlę i wszelką działalność.
Do tego pilnować kosztów i byłoby git.

A tak mamy co mamy...
Cytować
-1 #1 Ast 2021-02-11 17:39
Nie bardzo rozumiem niektórych sformułowań...Bo co to jest np. racjonalne nawożenie albo zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin... Moim zdaniem nawożenie powinno być takie jakie są potrzeby w oparciu o analizę gleby i liści...A ochrona roślin powinna być nie tyle zrównoważona, co taka jaka jest potrzebna w oparciu o lustrację chorób i szkodników... No, chyba że ktoś jest niezrównoważony psychicznie i nawozi i pryska bez potrzeby...Ale kto, jak to mówią, bogatemu zabroni... A pracownikom Instytutu, którzy będą wprowadzać Zielony Ład, wszystkiego najlepszego...W razie potrzeby mogę przeprowadzić kursy klepania kosy, bo jeszcze pamiętam jak się taką kosę klepie.
Cytować

Powiązane artykuły

X