Kolejnym rodzajem pojemników przejściowych, służących do zbiorów jabłek są te zawieszane na barkach zbieraczy. Zbiór w takie pojemniki nie jest zbyt popularny w naszych sadach, rzadko można go zaobserwować.

Pojemniki mają pojemność ok. 12 kg i posiadają uprząż skonstruowaną w taki sposób, że nawet wielogodzinna praca w niej, nie stanowi zbytniego obciążenia dla zbierającego owoce. Pojemnik noszony jest na wysokości brzucha, dzięki czemu wkładanie owoców eliminuje potrzebę ciągłego przychylania się (jak było w przypadku wiader). Dzięki uprzęży, cały ciężar pojemnika rozłożony jest równomiernie na barki i plecy.

Wysypanie owoców ułatwia otwierane dno – jednym ruchem ręki należy zwolnić zaczep i dno otwiera się formując rękaw, którym jabłka przetaczają się do skrzyniopalety. W tym momencie następuje punkt krytyczny: owoce wpadałyby do skrzyniopalety z dość dużej wysokości (ok. 80 cm). Rękaw utworzony przez otwarte dno nie byłby w stanie ich zabezpieczyć przed obiciem. Chyba, że rwacz będzie rękaw rozwijał ostrożnie, tak by wysypujące się owoce nie toczyły się zbyt szybko. Innym sposobem jest zdjęcie pojemnika wraz z uprzężą, ułożenie go na dnie skrzyni i tam opróżnienie, bądź ręczne wyjęcie owoców z pojemnika. W miarę zapełniania skrzyni jabłkami, wysokość z jakiej spadają zmniejsza się do zera i tym samym maleje ilość uszkodzeń spowodowanych przez obicia.

Doświadczenia przeprowadzono na odmianie Gloster. Jabłka zbierano z drzew 13-letnich, z kwatery o powierzchni 0,4 ha. Zrywano tylko owoce będące w zasięgu pracownika stojącego na ziemi. Skrzyniopalety podwożone były na wózkach. Owocowanie było na dobrym poziomie, łącznie zebrano 14 ton owoców tylko z dolnych partii drzew. Zadanie zostało wykonane przez zespół składający się z 6 zbieraczy w ciągu 2 dni roboczych, po osiem roboczogodzin każdy. Daje to średnio 146 kg zerwanych owoców na godzinę, co przy płacy 13 zł/h daje nam koszt zbioru 0,082 zł/kg. Metoda ta jest droższa niż zbiór we fruboxy (0,067 zł/kg), ale tańsza niż zbiór w wiadra (0,15 zł/kg).

Mankamentem pozostaje duże ryzyko uszkodzeń owoców podczas początkowej fazy napełniania skrzyni.

 

Ostatnie ogłoszenia

Partnerami portalu są: synthos agroactivtimac agro