Nowe mutacje Fuji

 

Na zagranicznych rynkach silnie promowane są nowe mutacje odmiany ‘Fuji’. Zagranicą popyt na tę słodką odmianę jest duży, jednak w Polsce amatorów uprawy wciąż jest niewielu. Polscy sadownicy mają już, co prawda, pewne doświadczenia chociażby z mutacją ‘Beni Shogun® czy ‘Kiku® Fubrax’, jednak opinie są różne. Producenci narzekają przede wszystkim na charakterystyczną dla odmiany oraz jej pochodnych szklistość miąższu, czy konieczność starannego przerzedzania. I chociaż za granicą można sprzedać każdą ilość, jak mówią sadownicy, w Polsce ciężko bywa znaleźć klienta. Przygotowaliśmy krótką charakterystykę promowanych obecnie mutacji.

 Włoskie konsorcjum szkółkarskie (Consorzio Italiano Vivaisti – CIV) opracowało dwa nowe mutanty odmiany ‘Fuji’: ‘SAN-CIV®’ oraz ‘KO-CIV®’, które na rynek wprowadzane są przez szkółkę Salvi Vivai. Wyróżniają się łatwo osiągalnym, czerwonym rumieńcem, który obserwuje się nawet miesiąc przed zbiorem. Jak zaznaczają twórcy, zdecydowanie łatwiej osiągnąć jest zadowalające wybarwienie na terenach górskich, gdzie różnice temperatur bywają wyższe. Jednak przy tych dwóch mutacjach, można go również uzyskać na równinach.

IMG 4598 compressor

‘SAN-CIV®’ oraz ‘KO-CIV®’

Klon ‘SAN-CIV® FUCIV51’ charakteryzuje się intensywnym, jednolitym, wiśniowym rumieńcem na całej powierzchni, a cechą tej mutacji jest doskonała odporność na poparzenia słoneczne.

IMG 4664 compressorIMG 4665 compressor

‘SAN-CIV®’

Owoce klonu ‘KO-CIV® FUCIV181’, w przeciwieństwie do poprzedniego, mają jasnoczerwoną skórkę z delikatnymi smugami, które widoczne są również po mniej wybarwionej stronie owocu.

Z folderów dowiadujemy się również, że podobnie jak w przypadku innych mutantów, owoce należy starannie przerzedzać, aby otrzymać odpowiedni rozmiar. Drzewa rosną silnie, szybko wchodzą w okres owocowania, co niestety również sprzyja popadaniu w przemienność. 

CIV ma w swojej ofercie również ‘Fujion’, czyli parchoodporną mutację ‘Fuji’. Podobnie, jak dwie poprzednie, tak i ta charakteryzuje się rozległym, czerwonym rumieńcem, ale strona owocu nie wystawiona na działanie promieni słonecznych jest wyraźnie jaśniejsza pomarańczowo-żółta. Smak typowy dla ‘Fuji’: słodki i delikatny, miąższ jest bardzo soczysty i chrupiący. Szybko wchodzi w owocowanie, plonuje na wysokim poziomie. Odporny na parcha, minimalnie podatny na mączniaka. Wynalazca podaje, że odmiana nie wykazuje tendencji do przemienności.

IMG 4671 compressorIMG 4670 compressor‘Fujion’

Inna popularna obecnie mutacj to ‘Kiku® Fubrax’, która pochodzi od  ‘Fuji Kiku®8’. Posiada rozległy, ciemnoczerwony rumieniec z wyraźnie zaznaczonymi pomarańczowymi paskami. Wielkość owoców przeważnie 70-85 mm. Również szybko wchodzi w fazę owocowania, plonowanie jest na dobrym poziomie. Jednak, jeśli sezon obciążył zanadto drzewa, łatwo wpada w przemienność. Należy przykładać się do przerzedzania. Podatna na wiosenne przymrozki i ordzawienia, ale niezbyt podatna na raka, mączniaka i zarazę ogniową. Przechowywanie: chłodnia zwykła do marca, przechowywanie w KA do czerwca.

IMG 48862 compressor

‘Kiku® Fubrax’

‘KING® FUJI spur VW’ oraz ‘King® Fuji Grofn’ obie te odmiany pochodzą od odwirusowanej ‘Fuji KIKU8’. Wybarwiają się na jednolity, jasnoczerwony kolor. – ‘KING® FUJI spur VW’ – ta krótkopędowa mutacja charakteryzuje się bardzo ograniczonym wzrostem, przez co owoce mają lepszy dostęp do światła, co będzie szczególną zaletą, kiedy drzewo będzie starsze. Ponieważ na drzewie nie ma zacienionych miejsc, wybarwia się znacznie lepiej, niż którakolwiek z innych mutacji. Wczesne wybarwianie się zapobiega poparzeniom słonecznym. Zbiory odbywają się w połowie października.  ‘King® Fuji Grofn’ rośnie podobnie jak inne standardowe mutacje. Rumieniec jest bardzo ciemny.

IMG 48852 compressor

‘KING® FUJI spur VW’ oraz ‘King® Fuji Grofn’

 

Źródło: http://www.kiku-partner.com/king-fuji/http://civ.it/civ/apples/, własne materiały

 

Powiązane artykuły

Jesienne cięcie korzeni

X