MiniKiwi Bingo. Z SGGW do sklepów

minikiwisggwJak podaje Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego do sprzedaży w sklepach trafiły owoce MiniKiwi 'Bingo' wyhodowane w SGGW i zebrane w gospodarstwie położonym niedaleko Grójca. Owoce MiniKiwi, czyli aktinidii ostrolistnej przypominają kiwi, jednak ich skórka jest jadalna. Owoce są małe, ale bardzo smaczne i zawierają dużo cennych składników odzywczych i prozdrowotnych.

Aktinidię ostrolistną można uprawiać bez ochrony chemicznej. Jest to pnącze, które znosi mrozy do -30/-40 stopni C, nie ma dużych wymagań glebowych.

Prace nad aktinidią i jej nowymi odmianami są prowadzone od ponad 20 lat w SGGW przez dr hab. Piotra Latochę na Wydziale Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu, i finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Naukowiec ten jest twórcą polskich odmian o nazwie: Bingo, Domino i Lucy, które od niedawna są już dostępne na rynku ogrodniczym.

Przeczytaj także: Wyniki ankiety: Wiemy już, na opłacalność którego gatunku liczą sadownicy

Komentarze  

0 #2 tomek 2020-08-18 07:05
Mam pytanie odnośnie aktininidi Zakarpacie..Czy to odmiana ostrolistna czy pstrolistna??
Cytować
0 #1 Guest 2015-10-28 10:12
Prawidłowa i używana na świecie obecnie nazwa owoców aktinidii, czyli po polsku minikiwi, to KiwiBerry. Tę nazwę trzeba popularyzować wśród konsumentów. Bingo bije faktycznie rekordy popularności. Dobre, bo polskie!!
Cytować

Powiązane artykuły

X