Sadownicy pesymistycznie o opłacalności swojej pracy

W I półroczu 2023 r. rolnicy bardziej pesymistycznie ocenili zarówno zmiany ogólnej sytuacji prowadzonych przez siebie gospodarstw, zmiany popytu na wytwarzane produkty rolne , jak i zmiany opłacalności produkcji rolniczej w porównaniu z wynikami badania przeprowadzonego w II półroczu ub. r.

W bieżącej edycji badania najgorzej swoją sytuację ocenili kierujący gospodarstwami specjalizującymi się w produkcji roślinnej (minus 50,1), natomiast najkorzystniej ocenili kierujący gospodarstwami specjalizującymi się w produkcji zwierzęcej (saldo odpowiedzi wyniosło minus 41,9). W obu przypadkach oceny te były gorsze niż w poprzedniej edycji – spadki wartości sald odpowiedzi odpowiednio o 16,0 p. proc. oraz 10,7 p. proc.

W czerwcu 2023 r. 56,9% rolników objętych badaniem oceniło jako normalną, jak na tę porę roku, bieżącą sytuację swoich gospodarstw. I było to o około 10 p. proc. mniej niż w grudniu ub.r. oraz o 3,8 p. proc. mniej niż przed rokiem. Należy zauważyć, że w porównaniu z poprzednią edycją badania, przewaga opinii o złej sytuacji gospodarstw rolnych nad opiniami przeciwnymi zwiększyła się i wyniosła 31,1 p. proc. wobec 16,2 p. proc. w grudniu 2022 r. Najmniej korzystnie swoją obecną sytuację ocenili użytkownicy gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną. Najgorsze oceny wyrazili rolnicy prowadzący uprawy rzepaku i rzepiku oraz drzew i krzewów owocowych.

Rolnicy negatywnie ocenili bieżącą (czerwiec 2023 r.) opłacalność produkcji rolniczej. Saldo odpowiedzi pogorszyło się i wyniosło minus 30,8 p. proc. wobec minus 14,3 p. proc. w grudniu 2022 r. Najbardziej pesymistyczne, podobnie jak w II półroczu 2022 r., oceny wyrażali użytkownicy gospodarstw specjalizujących się w uprawie roślin (przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi wyniosła 33,2 p. proc.). Również saldo odpowiedzi osób prowadzących gospodarstwa wielokierunkowe oraz ukierunkowane na produkcję zwierzęcą były ujemne, odpowiednio minus 30,4 p. proc. oraz minus 15,2 p. proc. Najgorzej oceniali opłacalność produkcji rolniczej kierujący gospodarstwami rolnymi prowadzącymi uprawy rzepaku i rzepiku oraz drzew i krzewów owocowych, a także prowadzącymi chów owiec oraz bydła mlecznego. Najbardziej optymistyczne opinie formułowali uprawiający warzywa gruntowe oraz hodujący drób - brojlery.

W porównaniu z wynikami poprzedniej edycji badania respondenci ocenili bardziej pesymistycznie bieżący popyt na wytwarzane w ich gospodarstwach produkty rolne. W czerwcu 2023 r. przewaga opinii negatywnych nad pozytywnymi wyniosła 45,4 p. proc., wobec 36,9 p. proc. w grudniu ub. r. oraz wobec wartości 27,8 p. proc. w analogicznym okresie 2022 r. Niecałe 52% rolników uznało popyt za wystarczający, zgodny z ich oczekiwaniami, natomiast jedynie 1,5% ogółu rolników uznało, że kształtuje się powyżej ich oczekiwań. Negatywne salda odpowiedzi o bieżący popyt odnotowano dla wszystkich badanych gospodarstw rolnych niezależnie od wielkości gospodarstwa i kierunku prowadzonej produkcji. 

źródło: GUS

Komentarze  

+2 #1 Ekonom 2023-10-05 17:12
Będzie dobrze
Trzeba tylko dosadzić bo jest za mało i inni weszli na nasze miejsce
Cytować

Powiązane artykuły

X