Pentiopirad – substancja aktywna nowego fungicydu w integrowanej ochronie sadów jabłoniowych

IMG 3121fontelis

W 2015 r. wprowadzono na rynek Fontelis 200 SC preparat przeciwko parchowi jabłoni.  Zawiera pentiopirad, nową substancję aktywną z grupy karboksyamidów (SDHI). Cechą charakterystyczną tego związku jest pierścień tiofenowy (zawiera atom siarki). Środek ten ma działanie zapobiegawcze, wyniszczające i lecznicze. Przeznaczony jest on do ochrony sadów jabłoniowych przed trzema chorobami: parchem jabłoni, mączniakiem prawdziwym, szarą pleśnią. Fontelis 200 SC stosuje się  w dawce 0,5-0,75 l/ha (ilość wody 500-750 l/ha). Jak podkreślał w trakcie konferencji dla doradców sadowniczych Paweł Prokop z firmy DuPont,  środek ten jest odporny na zmywanie przez deszcz (opad w wysokości 30-60 mm po 1 godzinie od wyschnięcia na liściu). Przeznaczony jest do zastosowania w szerokim zakresie temperatury (8-28 stopni C). Działa interwencyjnie od 24 do 48 godzin, zapobiegawczo 5 dni. Dostosowany jest do Integrowanej Produkcji Roślin.

Mechanizm działania Fontelisu bazuje na blokowaniu rozwoju grzyba przez hamowanie produkcji energii w mitochondriach. Zastosowany zapobiegawczo blokuje kiełkowanie zarodników i rozwój infekcji. Zastosowany po infekcji wstrzymuje rozwój strzępek w liściach i doprowadza do zniszczenia patogena. Działa na patogen wyniszczająco, blokując rozwój piknidii i ich dojrzewanie. Hamuje epidermiczny rozwój infekcji. Chroni nowe przyrosty, jest trudno zmywalny po 1 godzinie od oprysku.

Jak mówił przedstawiciel firmy DuPont, warto zwrócić uwagę na sposób dystrybucji substancji aktywnej w roślinie. 20 proc. pozostaje na powierzchni liścia, ok. 75 proc. jest wiązane z woskami, a ok. 5 proc. preparatu przemieszcza się translaminarnie.  Preparat wykazuje wysoką skuteczność, a także wysoką zgodność w mieszaninach z innymi ś.o.r. W trakcie prezentacji zwrócono szczególną uwagę na stosowanie Fontelisu w mieszaninach z kaptanem. Jeśli stosowano kaptan to trzeba odczekać 5 dni zanim zastosuje się Fontelis (także w odwrotnej kolejności trzeba przestrzegać tej reguły).

Fontelis można zastosować w trzech zabiegach. Pierwszy zabieg w pełni kwitnienia, drugi pod koniec kwitnienia, gdy przekwitło ok. 80 proc. kwiatów (pomiędzy zabiegami powinno być przynajmniej 7 dni przerwy). Trzeci zabieg można wykonać minimum 21 dni przed zbiorem.

Przeczytaj także: Jakiego zagrożenia przez choroby powinniśmy się spodziewać w 2016 r.? Podsumowanie sezonu 2015

Powiązane artykuły

X