Za nami pierwsza z nocy z przymrozkami. Temperatura spadła miejscami nawet od -6°C.  A to dopiero początek, kilka następnych nocy ma wyglądać podobnie. Także w przyszłym tygodniu meteorolodzy przewidują, że temperatura spadnie poniżej zera.

Nie mamy dobrych wieści. W Kopaninie Kaliszańskiej (powiat Opole Lubelskie) temperatura spadła do -4°C. W tym samym powiecie temperatura spadła także do -5,9°C.  W grójeckim, w zależności od miejsca, średnio ok. -4°. 

Jak wyglądają pierwsze oceny przemarznięć? – Szkody są różne, zależy od odmiany i miejsca. Najmniejsze straty na Gali Must, Glosterze i Ligolu (co dziwne). Na Goldenie i Mutsu, Red Jonaprince, zależy od miejsca, ale nie są duże. Najgorzej Early Geneva, jakies 90%. Gruszki zależnie od odmiany, niektóre także 90%, inne, jak konferencja tylko troche przemarzniętych, a śliwki pół na pół na większości odmian. Czereśni już praktycznie nie będzie – ocenia sytuację w swoim godpodarstwie Pan Maciej Cybulak z Kopaniny Kaliszczańskiej. 

 

Early Geneva
Early Geneva
Early Geneva 2
Early Geneva 2
Dąbrowicka 2
Dąbrowicka 2
Early Geneva 3
Early Geneva 3
Śliwa Dąbrowicka
Śliwa Dąbrowicka
Early Geneva 4
Early Geneva 4

Zdjęcia z sadu Pana Cybulaka, Kopanina Kaliszańska (powiat Opole Lubelskie).

 

Rozmawialiśmy z Panem Karolem Szafranem, również z powiatu Opole Lubelskie. Pan Szafran stosował zraszanie. – Z tego co sprawdziliśmy, ponad 80% pąków jest nieuszkodzonych. Jeżeli nie byłoby deszczowni, zdrowych pąków zostałoby 15% – tłumaczy. Poniżej zdjęcia z sadu Pana Szafrana.

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6

 

W Białej Rawskiej temperatura spadła do -3°C. Zdjęcie poniżej przedstawia pąki z odmiany Idared oraz czereśni Van.

IMG 20170417 141326818

IMG 20170417 141335108

Ostatnie ogłoszenia

Partnerami portalu są: synthos agroactivtimac agro