Emilia.MroczkowskaW Błędowie 6 lipca 2014 r. miało miejsce uroczyste odsłonięcie pomnika ufundowanego przez sadowników, poświęconego pamięci prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka. Wydarzenie to zostało wpisane do tegorocznego programu Pikniku w Błędowskich Sadach i było punktem kulminacyjnym dwudniowego sadowniczego święta.

Uroczystości rozpoczęły się wraz z Mszą Świętą w błędowskim kościele pod wezwaniem Św. Prokopa, którą odprawiono w intencji sadowników. Po niej nastąpił przemarsz do pomnika, z udziałem orkiestry OSP w Błędowie. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonała córka prof. Pieniążka Emilia Mroczkowska, która wraz z rodziną przybyła do Błędowa. W uroczystościach udział wzięli także przedstawiciele lokalnych władz, pracownicy Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przedstawiciele organizacji sadowniczych, przyjaciele prof. Szczepana Pieniążka, a także sadownicy i ich rodziny.  

W trakcie licznych wystąpień wspominano prof. Szczepana Aleksandra Pieniążka i wyrażano mu wdzięczność, nie tylko jako wielkiej postaci polskiego sadownictwa, ale także jako osobie bardzo serdecznej i życzliwej dla wszystkich w swoim otoczeniu. Wspominano także niedawno zmarłego prof. Andrzeja Sadowskiego, który także był związany z osobą prof. Pieniążka i podzielał jego idee dotyczące rozwoju sadownictwa, a także w podobny sposób charakteryzowała go serdeczność w stosunku do innych.

rodzina prof.PieniazkaWe wspomnieniach rodziny, współpracowników i przyjaciół prof. Szczepana A. Pieniążka nie zabrakło ciepłych słów, serdecznych podziękowań i wzruszeń.

Serdecznie podziękowania dla polskich sadowników za zorganizowanie tej uroczystości i za pamięć o prof. Szczepanie Pieniążku złożyła Emilia Mroczkowska. Przed uroczystością miła ona okazję zwiedzić kilka okolicznych sadów należących do grup producenckich oraz obiekty przechowalnicze. Jak stwierdziła: „ Teraz polscy sadownicy już nie muszą jeździć do Ameryki, aby uczyć się jak prowadzić nowoczesne gospodarstwo sadownicze, teraz Amerykanie powinni przyjeżdżać tutaj.”  Wspomniała także słowa swojego ojca, który powiedział, że on tylko pokazał drogę i otworzył drzwi polskim sadownikom, ale prawdziwy sukces polscy sadownicy zawdzięczają sobie, swojej ciężkiej pracy i pomysłowości.

Prof. Franciszek Adamicki (IO) przywoływał słowa prof. Sz. Pieniążka: „Drzewo owocowe, czy pokryte kwiatem, czy pod ciężarem owoców, stanowiło zawsze symbol piękna, prawdy i bogactwa.”  Niech ten pomnik w Błędowie będzie takim symbolem dla wszystkich sadowników.

AłłaSadowskaMirosław Maliszewski (ZSRP) – inicjatywa ZSRP dotycząca tego pomnika to chęć podziękowania prof. Pieniążkowi za dorobek, który możemy oglądać na terenie tej gminy, ale i całej Polski. Postać prof. Sz. Pieniążka łączy się z ideą, która doprowadziła do sukcesu polskiego sadownictwa. Profesor to twórca dobrobytu tej ziemi.

Prof. Katarzyna Niemirowicz-Szczyt (SGGW) – Profesor, będąc w Stanach Zjednoczonych docenił wartość studiowania i pracy naukowej za granicą dla rozwoju badań w kraju. Zorganizował staże i wyjazdy dla ponad 1000 młodych ludzi z Polski. To przyniosło wymierne korzyści dla tych osób, ale i dla naszego kraju. Jednym z takich młodych ludzi był Andrzej Sadowski, późniejszy prof. sadownictwa w SGGW, którego pogrzeb odbył się 1 lipca w Warszawie. Przekazywanie idei kształcenia się w oparciu o różne wzory zagraniczne, które rozpoczął prof. Malinowski, kontynuował prof. Pieniążek, a potem prof. Sadowski, przyczyniły się do dzisiejszej uroczystości. Prof. Sadowski całe serce włożył w zorganizowanie tej uroczystości, niestety nie mógł już wziąć w niej udziału. Myślę, że możemy powiedzieć, że to przekazywanie wartości, którego doświadczamy służy naszemu społeczeństwu i krajowy. Cześć pamięci prof. Pieniążka! Cześć pamięci prof. Sadowskiego!

Prof. Augustyn Mika (IO) – Profesor Pieniążek był bardzo serdeczny. Umiał rozmawiać z ludźmi i każdego zjednywał do swoich działań. To mu przynosiło wielkie sukcesy – mógł wysyłać za granicę wielu studentów w trudnych czasach komunizmu.

Prof. Ałła Sadowska (SGGW) – profesor zawsze troszczył się bardzo o rodzinę. My wszyscy czujemy się dziećmi prof. Pieniążka. Mój mąż na pewno tak się czuł. Prof. Pieniążek na pewno cieszy się, że trud i starania, czasami kosztem rodziny, nie poszły na marne. Człowiek nie umiera cały, coś po nim zostaje – ślad.

(Zobacz galerię zdjęć z odsłonięcia pomnika)

Szczególne podziękowania w trakcie uroczystości składano na ręce Jana Maciaka inicjatora budowy pomnika prof. Pieniążka w Błędowie. Stał on na czele komitetu społecznego, w którego skład weszli także Sławomir Rzeźnicki i Witold Beliniak.

(Budowa pomnika - przygotowania, galeria zdjęć)

 

Powiązane artykuły

Najnowsze komentarze

Ostatnio na forum

  • Brak postów do publikacji.

Sadownicy polują

Ankieta

Na rynkach hurtowych - 11.6%
Do grup producenckich - 32.5%
Sam sortuję i wywożę za granicę - 5.6%
Sprzedaję z podwórka obcokrajowcom - 9.3%
Handluje z polskimi prywatnymi pośrednikami - 23.5%
Korzystam z internetowych aukcji - 2.3%
Sam wstawiam do supermarketów i hurtowni - 4%
Sprzedaję na kilogramy na targowiskach - 8.9%
Głosowanie w tej sondzie zakończyło się
X