Czas działać już teraz. Fosfor, wapń, podziały to musi zapewnić sukces. - Sady i Polemiki odc. 05-21

Pierwsze dni funkcjonowania zawiązanych owoców to seria podziałów komórkowych. Do ich przeprowadzenia konieczne jest spełnienie kilku kluczowych warunków. Aby dochodziło do nich efektywnie i szybko, konieczne są odpowiednie warunki termiczne oraz świetlne. Zapewniają one odpowiednią dynamikę przemian metabolicznych i odpowiedzialne są za syntezę podstawowych składników budulcowych kolejnych komórek oraz właściwą homeostazę hormonalna regulującą m.in. same podziały.

Do kluczowych enzymów należą cytokininy, a w kolejnych dniach także auksyny, odpowiedzialne także za wielkość komórek. Podział komórkowy to także duży wydatek energetyczny. Wymaga, wobec tego dostarczenia dużych ilości fosforu gromadzonego w postaci ATP.

Podziały komórkowe to także podziały jądra komórkowego. Aby mogło się podzielić najpierw zawarty w nim DNA musi ulec podwojeniu. To wymaga budulca. Tymi podstawowymi cegiełkami są trójfosforany nukleotydów. Miliony cząsteczek w skład których wchodzi także fosfor. Wskazanie już tylko na te dwa aspekty, energetyczny oraz strukturalny, pokazuje jak ważny na początku „życia” owocu jest ten pierwiastek. Innym jest wspominany już wielokrotnie wapń. Wchodzi on w skład ścian i błon komórkowych. Aby był tam ulokowany konieczna jest jednak obecność w komórce boru. Te trzy składniki pozwalają wydobyć potencjał drzemiący w DNA a to przełoży się na wielkość i jakość owoców. Działając już teraz zapewniamy sukces za kilkanaście tygodni w czasie zbiorów.

Powiązane artykuły

Regeneracja sadu po przymrozku

Walczymy z przymrozkami

X