Komunikat sadowniczy – koniec kwitnienia Zbigniew Marek 24.05.21

Praktycznie we wszystkich sadach jest już albo po kwitnieniu albo opadanie płatków. Zaczyna się okres bardzo intensywnych podziałów komórkowych, od których w znacznym stopniu będzie zależała późniejsza jakość owoców. W tej chwili zaczyna się okres najintensywniejszego dokarmiania, ale ponieważ zawiązki w tym początkowym okresie są bardzo podatne na uszkodzenia – stosowane odżywki muszą być skuteczne i bezpieczne.

Zaraz po kwitnieniu, a nawet wcześniej – już od opadania płatków wznawiamy dokarmianie fosforem i wapniem. Fosforem - który jest potrzebny do podziałów komórkowych , oraz  wapniem, który należy podawać jak najszybciej, nie czekając na opad czerwcowy.

Oczywiście – chodzi mi o produkcję jabłek deserowych wysokiej jakości, zwłaszcza tych, które mają być dłużej przechowywane albo eksportowane.

Świetnym rozwiązaniem, które w  tym czasie bardzo polecam jest Calfomyth – ten sam, który polecałem przed kwitnieniem. Jest to produkt świetnej jakości , z unikalnym połączeniem fosforu i wapnia. Nawóz ten bardzo dobrze działa również w niskich temperaturach – co ma znaczenie przy obecnej pogodzie. Ponieważ Calfomyth mocno zakwasza wodę – proszę pamiętać, że jeśli robimy mieszankę zbiornikową – to powinien być wlewany do opryskiwacza jako pierwszy. Polecana dawka to 1,8 – 2 L/ha (wyższą dawkę stosujemy wtedy gdy Calfomyth będzie podawany albo solo, albo kiedy stosujemy większą ilość wody – np. 800-1000 L na ha).   Natomiast jeśli robimy mieszankę – proponuję dawkę 1,8.

Drugie rozwiązanie, które w tym momencie polecam – zwłaszcza w czereśniach, ale nie tylko – to Revival – czyli wapń skompleksowany aminokwasami. Ten produkt, oprócz dostarczania wapnia, i to chyba  w najlepszej postaci, będzie też działał odżywczo dostarczając aminokwasów, a jednocześnie wykazuje działanie antystresowe. Polecana dawka to 2 l/ha.

W następnej kolejności będę polecał mrówczan wapnia – a więc Calgreen, a także Calboron.  Ale o tym w następnym komunikacie. Proszę też zwrócić uwagę na dokarmianie magnezem i mikroelementami.

Chciałbym jeszcze Państwa prosić, abyście przyjrzeli się dobrze w jakim stanie są przekwitłe kwiaty czy zawiązki. Ponieważ kwitnienie było bardzo krótkie i było dość chłodno – obserwujemy w wielu sadach bardzo silne osypywanie się zawiązków – jeśli obawiacie się Państwo, że ten osyp będzie zbyt mocny i na drzewach pozostanie za mało owoców – polecam jeszcze zabieg Algarenem w górnej dawce. Przypominam, że Algaren Twin zawiera dużo auksyn, które wzmacniają tworzące się wiązki przewodzące i przez to wspomagają podtrzymywanie zawiązków – oczywiście – o ile nie jest już za późno.

Podsumowując: to co w tym momencie polecam to przede wszystkim: Calfomyth, Revival, ew. jeszcze Algaren – zwłaszcza w sadach pestkowych.

Powiązane artykuły

Rak bakteryjny i regeneracja uszkodzeń po przymrozkach

Zalecenia sadownicze UPL z dnia: 26.04.2024

Regeneracja sadu po przymrozku

X